40

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
40 г.  во други календари
Грегоријански календар 40
XL
Ab urbe condita 793
Асирски календар 4790
Бахајски календар -1804–-1803
Бенгалски календар -553
Берберски календар 990
Будистички календар 584
Бурмански календар -598
Византиски календар 5548–5549
Еврејски календар 3800–3801
Ерменски календар
Етиопски календар 32-33
Ирански календар 582 п.с. – 581 п.с.
Исламски календар 600 пред хиџра – 599 пред хиџра
Јулијански календар 40    XL
Кинески календар 己亥年月日
(2676/2736)
— до —
庚子年月日
(2677/2737)
Коптски календар -244–-243
Корејски календар 2373
Календар Мингуо 1872 пред РК
民前1872年
Селевкидски календар 351–352
Тајландски сончев календар 583
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 96–97
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3141–3142
Холоценски календар 10040
Џуче-календар нема (пред 1912)

40 (XL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 40. година од новата ера, 40. од првиот милениум, 40. од 1 век и прва од 40-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5548 и 5549 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4790 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3800 и 3801 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 793.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 40. година се протега во 2676 и 2677, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2736 и 2737 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 583. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 600 и 599 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]