1

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1 во разни календари
Грегоријански календар1
I
Ab urbe condita754
Асирски календар4751
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−592
Берберски календар951
Будистички календар545
Бурмански календар−637
Византиски календар5509–5510
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2697 или 2637
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2698 или 2638
Коптски календар−283 – −282
Етиопски календар−7 – −6
Еврејски календар3761–3762
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера57–58
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3101–3102
Холоценски календар10001
Ирански календар621 п.п. – 620 п.п.
Исламски календар640 п.х. – 639 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар1
I
Корејски календар2334
Мингуо-календар1911 пред Р. Кина
民前1911年
Нанакшахи−1467
Селевкидски календар312/313 г.г.
Тајландски сончев календар543–544
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
127 или −254 или −1026
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
128 или −253 или −1025

1 (I) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1 година од новата ера, 1. од првиот милениум, 1. од I век и прва од 0-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5509 и 5510 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4751 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3761 и 3762 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 754.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1 година се протега во 2637 и 2638, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2697 и 2698 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 544. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 640 и 639 година пред хиџра.

Германските племиња во 1.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Римско Царство[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Уметности и наука[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1 на Ризницата ?