94

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
94 г.  во други календари
Грегоријански календар 94
XCIV
Ab urbe condita 847
Асирски календар 4844
Бахајски календар -1750–-1749
Бенгалски календар -499
Берберски календар 1044
Будистички календар 638
Бурмански календар -544
Византиски календар 5602–5603
Еврејски календар 3854–3855
Ерменски календар нема
Етиопски календар 86–87
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -906–-905
Ирански календар 528 п.с. – 527 п.с.
Исламски календар 544 пред хиџра – 543 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 94    XCIV
Кинески календар 癸巳年月日
(2730/2790)
— до —
甲午年月日
(2731/2791)
Коптски календар -190–-189
Корејски календар 2427
Календар Мингуо 1818 пред РК
民前1818年
Селевкидски календар 405–406
Тајландски сончев календар 637
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 150–151
 - Шака самват 16–17
 - Кали југа 3195–3196
Француски револуционерен календар
-1698–-1697
Холоценски календар 10094
Џуче-календар нема (пред 1912)

94 (XCIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 94. година од новата ера, 94. од првиот милениум, 94. од 1 век и петта од 90-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5602 и 5603 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4844 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3854 и 3855 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 847.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 94. година се протега во 2730 и 2731, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2790 и 2791 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 637. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 544 и 543 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]