61

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
61 во разни календари
Грегоријански календар61
LXI
Ab urbe condita814
Асирски календар4811
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−532
Берберски календар1011
Будистички календар605
Бурмански календар−577
Византиски календар5569–5570
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2757 или 2697
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2758 или 2698
Коптски календар−223 – −222
Етиопски календар53–54
Еврејски календар3821–3822
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера117–118
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3161–3162
Холоценски календар10061
Ирански календар561 п.п. – 560 п.п.
Исламски календар578 п.х. – 577 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар61
LXI
Корејски календар2394
Мингуо-календар1851 пред Р. Кина
民前1851年
Нанакшахи−1407
Селевкидски календар372/373 г.г.
Тајландски сончев календар603–604
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
187 или −194 или −966
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
188 или −193 или −965

61 (LXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 61 година од новата ера, 61. од првиот милениум, 61. од I век и втора од 60-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5569 и 5570 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4811 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3821 и 3822 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 814.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 61 година се протега во 2697 и 2698, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2757 и 2758 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 604. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 578 и 577 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 61 на Ризницата ?