65

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
65 г.  во други календари
Грегоријански календар 65
LXV
Ab urbe condita 818
Асирски календар 4815
Бахајски календар -1779–-1778
Бенгалски календар -528
Берберски календар 1015
Будистички календар 609
Бурмански календар -573
Византиски календар 5573–5574
Еврејски календар 3825–3826
Ерменски календар
Етиопски календар 57-58
Ирански календар 557 п.с. – 556 п.с.
Исламски календар 574 пред хиџра – 573 пред хиџра
Јулијански календар 65    LXV
Кинески календар 甲子年月日
(2701/2761)
— до —
乙丑年月日
(2702/2762)
Коптски календар -219–-218
Корејски календар 2398
Календар Мингуо 1847 пред РК
民前1847年
Селевкидски календар 376–377
Тајландски сончев календар 608
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 121–122
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3166–3167
Холоценски календар 10065
Џуче-календар нема (пред 1912)

65 (LXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 65. година од новата ера, 65. од првиот милениум, 65. од 1 век и шеста од 60-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5573 и 5574 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4815 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3825 и 3826 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 818.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 65. година се протега во 2701 и 2702, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2761 и 2762 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 608. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 574 и 573 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]