21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
21 г.  во други календари
Грегоријански календар 21
XXI
Ab urbe condita 774
Асирски календар 4771
Бахајски календар -1823–-1822
Бенгалски календар -572
Берберски календар 971
Будистички календар 565
Бурмански календар -617
Византиски календар 5529–5530
Еврејски календар 3781–3782
Ерменски календар
Етиопски календар 13-14
Ирански календар 601 п.с. – 600 п.с.
Исламски календар 619 пред хиџра – 618 пред хиџра
Јулијански календар 21    XXI
Кинески календар 庚辰年月日
(2657/2717)
— до —
辛巳年月日
(2658/2718)
Коптски календар -263–-262
Корејски календар 2354
Календар Мингуо 1891 пред РК
民前1891年
Селевкидски календар 332–333
Тајландски сончев календар 564
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 77–78
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3122–3123
Холоценски календар 10021
Џуче-календар нема (пред 1912)

21 (XXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 21. година од новата ера, 21. од првиот милениум, 21. од 1 век и втора од 20-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5529 и 5530 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4771 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3781 и 3782 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 774.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 21. година се протега во 2657 и 2658, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2717 и 2718 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 564. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 619 и 618 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]