Прејди на содржината

83

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
83 во разни календари
Грегоријански календар83
LXXXIII
Ab urbe condita836
Асирски календар4833
Балиски календар4–5
Бенгалски календар−510
Берберски календар1033
Будистички календар627
Бурмански календар−555
Византиски календар5591–5592
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2779 или 2719
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2780 или 2720
Коптски календар−201 – −200
Етиопски календар75–76
Еврејски календар3843–3844
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера139–140
 - Сачка ера4–5
 - Кали-југа3183–3184
Холоценски календар10083
Ирански календар539 п.п. – 538 п.п.
Исламски календар556 п.х. – 555 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар83
LXXXIII
Корејски календар2416
Мингуо-календар1829 пред Р. Кина
民前1829年
Нанакшахи−1385
Селевкидски календар394/395 г.г.
Тајландски сончев календар625–626
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
209 или −172 или −944
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
210 или −171 или −943

83 (LXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 83 година од новата ера, 83. од првиот милениум, 83. од I век и четвртта од 80-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5591 и 5592 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4833 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3843 и 3844 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 836.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 83 година се протега во 2719 и 2720, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2779 и 2780 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 626. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 556 и 555 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 83 на Ризницата ?