37

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
37 во разни календари
Грегоријански календар37
XXXVII
Ab urbe condita790
Асирски календар4787
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−556
Берберски календар987
Будистички календар581
Бурмански календар−601
Византиски календар5545–5546
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2733 или 2673
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2734 или 2674
Коптски календар−247 – −246
Етиопски календар29–30
Еврејски календар3797–3798
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера93–94
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3137–3138
Холоценски календар10037
Ирански календар585 п.п. – 584 п.п.
Исламски календар603 п.х. – 602 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар37
XXXVII
Корејски календар2370
Мингуо-календар1875 пред Р. Кина
民前1875年
Нанакшахи−1431
Селевкидски календар348/349 г.г.
Тајландски сончев календар579–580
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
163 или −218 или −990
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
164 или −217 или −989

37 (XXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 37 година од новата ера, 37. од првиот милениум, 37. од I век и осма од 30-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5545 и 5546 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4787 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3797 и 3798 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 790.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 37 година се протега во 2673 и 2674, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2733 и 2734 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 580. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 603 и 602 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 37 на Ризницата ?