46

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
46 г.  во други календари
Грегоријански календар 46
XLVI
Ab urbe condita 799
Асирски календар 4796
Бахајски календар -1798–-1797
Бенгалски календар -547
Берберски календар 996
Будистички календар 590
Бурмански календар -592
Византиски календар 5554–5555
Еврејски календар 3806–3807
Ерменски календар нема
Етиопски календар 38–39
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -954–-953
Ирански календар 576 п.с. – 575 п.с.
Исламски календар 594 пред хиџра – 593 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 46    XLVI
Кинески календар 乙巳年月日
(2682/2742)
— до —
丙午年月日
(2683/2743)
Коптски календар -238–-237
Корејски календар 2379
Календар Мингуо 1866 пред РК
民前1866年
Селевкидски календар 357–358
Тајландски сончев календар 589
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 102–103
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3147–3148
Француски револуционерен календар
-1746–-1745
Холоценски календар 10046
Џуче-календар нема (пред 1912)

46 (XLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 46. година од новата ера, 46. од првиот милениум, 46. од 1 век и седма од 40-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5554 и 5555 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4796 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3806 и 3807 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 799.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 46. година се протега во 2682 и 2683, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2742 и 2743 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 589. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 594 и 593 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]