45

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
45 г.  во други календари
Грегоријански календар 45
XLV
Ab urbe condita 798
Асирски календар 4795
Бахајски календар -1799–-1798
Бенгалски календар -548
Берберски календар 995
Будистички календар 589
Бурмански календар -593
Византиски календар 5553–5554
Еврејски календар 3805–3806
Ерменски календар
Етиопски календар 37-38
Ирански календар 577 п.с. – 576 п.с.
Исламски календар 595 пред хиџра – 594 пред хиџра
Јулијански календар 45    XLV
Кинески календар 甲辰年月日
(2681/2741)
— до —
乙巳年月日
(2682/2742)
Коптски календар -239–-238
Корејски календар 2378
Календар Мингуо 1867 пред РК
民前1867年
Селевкидски календар 356–357
Тајландски сончев календар 588
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 101–102
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3146–3147
Холоценски календар 10045
Џуче-календар нема (пред 1912)

45 (XLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 45. година од новата ера, 45. од првиот милениум, 45. од 1 век и шеста од 40-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5553 и 5554 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4795 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3805 и 3806 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 798.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 45. година се протега во 2681 и 2682, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2741 и 2742 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 588. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 595 и 594 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • Рим ја претворил Тракија во посебна римска провинција, издвојувајки ја од административната управа на провинцијата Македонија.
  • Маркус Винициус и Титус Флавиус Сабинус станале Римски конзули.
  • Императорот Клаудиус ги протерал Евреите од Рим.
  • Императорот Клаудиус го основал градот Савариа, денешниот град Сомоботел во Унгарија.

Родени[уреди | уреди извор]

  • Публиус Папиниус Статиус, латински поет.
  • Плутарх, грчки историчар

Починале[уреди | уреди извор]

  • ...