77

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
77 во разни календари
Грегоријански календар77
LXXVII
Ab urbe condita830
Асирски календар4827
Балиски календар−2 – −1
Бенгалски календар−516
Берберски календар1027
Будистички календар621
Бурмански календар−561
Византиски календар5585–5586
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2773 или 2713
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2774 или 2714
Коптски календар−207 – −206
Етиопски календар69–70
Еврејски календар3837–3838
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера133–134
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3177–3178
Холоценски календар10077
Ирански календар545 п.п. – 544 п.п.
Исламски календар562 п.х. – 561 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар77
LXXVII
Корејски календар2410
Мингуо-календар1835 пред Р. Кина
民前1835年
Нанакшахи−1391
Селевкидски календар388/389 г.г.
Тајландски сончев календар619–620
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
203 или −178 или −950
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
204 или −177 или −949

77 (LXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 77 година од новата ера, 77. од првиот милениум, 77. од I век и осма од 70-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5585 и 5586 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4827 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3837 и 3838 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 830.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 77 година се протега во 2713 и 2714, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2773 и 2774 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 620. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 562 и 561 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 77 на Ризницата ?