19

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
19 во разни календари
Грегоријански календар19
XIX
Ab urbe condita772
Асирски календар4769
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−574
Берберски календар969
Будистички календар563
Бурмански календар−619
Византиски календар5527–5528
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2715 или 2655
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2716 или 2656
Коптски календар−265 – −264
Етиопски календар11–12
Еврејски календар3779–3780
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера75–76
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3119–3120
Холоценски календар10019
Ирански календар603 п.п. – 602 п.п.
Исламски календар622 п.х. – 621 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар19
XIX
Корејски календар2352
Мингуо-календар1893 пред Р. Кина
民前1893年
Нанакшахи−1449
Селевкидски календар330/331 г.г.
Тајландски сончев календар561–562
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
145 или −236 или −1008
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
146 или −235 или −1007

19 (XIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 19 година од новата ера, 19. од првиот милениум, 19. од I век и последна од 10-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5527 и 5528 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4769 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3779 и 3780 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 772.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 19 година се протега во 2655 и 2656, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2715 и 2716 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 562. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 622 и 621 година пред хиџра.

Германикус

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 19 на Ризницата ?