49

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
49 во разни календари
Грегоријански календар49
XLIX
Ab urbe condita802
Асирски календар4799
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−544
Берберски календар999
Будистички календар593
Бурмански календар−589
Византиски календар5557–5558
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2745 или 2685
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2746 или 2686
Коптски календар−235 – −234
Етиопски календар41–42
Еврејски календар3809–3810
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера105–106
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3149–3150
Холоценски календар10049
Ирански календар573 п.п. – 572 п.п.
Исламски календар591 п.х. – 590 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар49
XLIX
Корејски календар2382
Мингуо-календар1863 пред Р. Кина
民前1863年
Нанакшахи−1419
Селевкидски календар360/361 г.г.
Тајландски сончев календар591–592
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
175 или −206 или −978
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
176 или −205 или −977

49 (XLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 49 година од новата ера, 49. од првиот милениум, 49. од I век и последна од 40-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5557 и 5558 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4799 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3809 и 3810 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 802.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 49 година се протега во 2685 и 2686, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2745 и 2746 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 592. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 591 и 590 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]