68

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
68 г.  во други календари
Грегоријански календар 68
LXVIII
Ab urbe condita 821
Асирски календар 4818
Бахајски календар -1776–-1775
Бенгалски календар -525
Берберски календар 1018
Будистички календар 612
Бурмански календар -570
Византиски календар 5576–5577
Еврејски календар 3828–3829
Ерменски календар
Етиопски календар 60-61
Ирански календар 554 п.с. – 553 п.с.
Исламски календар 571 пред хиџра – 570 пред хиџра
Јулијански календар 68    LXVIII
Кинески календар 丁卯年月日
(2704/2764)
— до —
戊辰年月日
(2705/2765)
Коптски календар -216–-215
Корејски календар 2401
Календар Мингуо 1844 пред РК
民前1844年
Селевкидски календар 379–380
Тајландски сончев календар 611
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 124–125
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3169–3170
Холоценски календар 10068
Џуче-календар нема (пред 1912)

68 (LXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 68. година од новата ера, 68. од првиот милениум, 68. од 1 век и деветта од 60-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5576 и 5577 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4818 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3828 и 3829 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 821.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 68. година се протега во 2704 и 2705, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2764 и 2765 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 611. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 571 и 570 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]