9

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
9 г.  во други календари
Грегоријански календар 9
IX
Ab urbe condita 762
Асирски календар 4759
Бахајски календар -1835–-1834
Бенгалски календар -584
Берберски календар 959
Будистички календар 553
Бурмански календар -629
Византиски календар 5517–5518
Еврејски календар 3769–3770
Ерменски календар
Етиопски календар 1-2
Ирански календар 613 п.с. – 612 п.с.
Исламски календар 632 пред хиџра – 631 пред хиџра
Јулијански календар 9    IX
Кинески календар 戊辰年月日
(2645/2705)
— до —
己巳年月日
(2646/2706)
Коптски календар -275–-274
Корејски календар 2342
Календар Мингуо 1903 пред РК
民前1903年
Селевкидски календар 320–321
Тајландски сончев календар 552
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 65–66
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3110–3111
Холоценски календар 10009
Џуче-календар нема (пред 1912)

9 (IX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 9. година од новата ера, 9. од првиот милениум, 9. од 1 век и последна од 0-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5517 и 5518 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4759 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3769 и 3770 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 762.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 9. година се протега во 2645 и 2646, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2705 и 2706 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 552. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 632 и 631 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]