26

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
26 г.  во други календари
Грегоријански календар 26
XXVI
Ab urbe condita 779
Асирски календар 4776
Бахајски календар -1818–-1817
Бенгалски календар -567
Берберски календар 976
Будистички календар 570
Бурмански календар -612
Византиски календар 5534–5535
Еврејски календар 3786–3787
Ерменски календар
Етиопски календар 18-19
Ирански календар 596 п.с. – 595 п.с.
Исламски календар 614 пред хиџра – 613 пред хиџра
Јулијански календар 26    XXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(2662/2722)
— до —
丙戌年月日
(2663/2723)
Коптски календар -258–-257
Корејски календар 2359
Календар Мингуо 1886 пред РК
民前1886年
Селевкидски календар 337–338
Тајландски сончев календар 569
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 82–83
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3127–3128
Холоценски календар 10026
Џуче-календар нема (пред 1912)

26 (XXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 26. година од новата ера, 26. од првиот милениум, 26. од 1 век и седма од 20-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5534 и 5535 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4776 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3786 и 3787 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 779.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 26. година се протега во 2662 и 2663, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2722 и 2723 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 569. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 614 и 613 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]