91

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
91 г.  во други календари
Грегоријански календар 91
XCI
Ab urbe condita 844
Асирски календар 4841
Бахајски календар -1753–-1752
Бенгалски календар -502
Берберски календар 1041
Будистички календар 635
Бурмански календар -547
Византиски календар 5599–5600
Еврејски календар 3851–3852
Ерменски календар
Етиопски календар 83-84
Ирански календар 531 п.с. – 530 п.с.
Исламски календар 547 пред хиџра – 546 пред хиџра
Јулијански календар 91    XCI
Кинески календар 庚寅年月日
(2727/2787)
— до —
辛卯年月日
(2728/2788)
Коптски календар -193–-192
Корејски календар 2424
Календар Мингуо 1821 пред РК
民前1821年
Селевкидски календар 402–403
Тајландски сончев календар 634
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 147–148
 - Шака самват 13–14
 - Кали југа 3192–3193
Холоценски календар 10091
Џуче-календар нема (пред 1912)

91 (XCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 91. година од новата ера, 91. од првиот милениум, 91. од 1 век и втора од 90-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5599 и 5600 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4841 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3851 и 3852 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 844.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 91. година се протега во 2727 и 2728, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2787 и 2788 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 634. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 547 и 546 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]