71

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
71 г.  во други календари
Грегоријански календар 71
LXXI
Ab urbe condita 824
Асирски календар 4821
Бахајски календар -1773–-1772
Бенгалски календар -522
Берберски календар 1021
Будистички календар 615
Бурмански календар -567
Византиски календар 5579–5580
Еврејски календар 3831–3832
Ерменски календар
Етиопски календар 63-64
Ирански календар 551 п.с. – 550 п.с.
Исламски календар 568 пред хиџра – 567 пред хиџра
Јулијански календар 71    LXXI
Кинески календар 庚午年月日
(2707/2767)
— до —
辛未年月日
(2708/2768)
Коптски календар -213–-212
Корејски календар 2404
Календар Мингуо 1841 пред РК
民前1841年
Селевкидски календар 382–383
Тајландски сончев календар 614
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 127–128
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3172–3173
Холоценски календар 10071
Џуче-календар нема (пред 1912)

71 (LXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 71. година од новата ера, 71. од првиот милениум, 71. од 1 век и втора од 70-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5579 и 5580 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4821 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3831 и 3832 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 824.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 71. година се протега во 2707 и 2708, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2767 и 2768 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 614. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 568 и 567 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]