89

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
89 г.  во други календари
Грегоријански календар 89
LXXXIX
Ab urbe condita 842
Асирски календар 4839
Бахајски календар -1755–-1754
Бенгалски календар -504
Берберски календар 1039
Будистички календар 633
Бурмански календар -549
Византиски календар 5597–5598
Еврејски календар 3849–3850
Ерменски календар
Етиопски календар 81-82
Ирански календар 533 п.с. – 532 п.с.
Исламски календар 549 пред хиџра – 548 пред хиџра
Јулијански календар 89    LXXXIX
Кинески календар 戊子年月日
(2725/2785)
— до —
己丑年月日
(2726/2786)
Коптски календар -195–-194
Корејски календар 2422
Календар Мингуо 1823 пред РК
民前1823年
Селевкидски календар 400–401
Тајландски сончев календар 632
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 145–146
 - Шака самват 11–12
 - Кали југа 3190–3191
Холоценски календар 10089
Џуче-календар нема (пред 1912)

89 (LXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 89. година од новата ера, 89. од првиот милениум, 89. од 1 век и последна од 80-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5597 и 5598 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4839 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3849 и 3850 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 842.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 89. година се протега во 2725 и 2726, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2785 и 2786 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 632. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 549 и 548 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]