88

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
88 г.  во други календари
Грегоријански календар 88
LXXXVIII
Ab urbe condita 841
Асирски календар 4838
Бахајски календар -1756–-1755
Бенгалски календар -505
Берберски календар 1038
Будистички календар 632
Бурмански календар -550
Византиски календар 5596–5597
Еврејски календар 3848–3849
Ерменски календар
Етиопски календар 80-81
Ирански календар 534 п.с. – 533 п.с.
Исламски календар 550 пред хиџра – 549 пред хиџра
Јулијански календар 88    LXXXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(2724/2784)
— до —
戊子年月日
(2725/2785)
Коптски календар -196–-195
Корејски календар 2421
Календар Мингуо 1824 пред РК
民前1824年
Селевкидски календар 399–400
Тајландски сончев календар 631
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 144–145
 - Шака самват 10–11
 - Кали југа 3189–3190
Холоценски календар 10088
Џуче-календар нема (пред 1912)

88 (LXXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 88. година од новата ера, 88. од првиот милениум, 88. од 1 век и деветта од 80-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5596 и 5597 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4838 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3848 и 3849 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 841.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 88. година се протега во 2724 и 2725, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2784 и 2785 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 631. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 550 и 549 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]