3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
3 г.  во други календари
Грегоријански календар 3
III
Ab urbe condita 756
Асирски календар 4753
Бахајски календар -1841–-1840
Бенгалски календар -590
Берберски календар 953
Будистички календар 547
Бурмански календар -635
Византиски календар 5511–5512
Еврејски календар 3763–3764
Ерменски календар нема
Етиопски календар -5–-4
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -997–-996
Ирански календар 619 п.с. – 618 п.с.
Исламски календар 638 пред хиџра – 637 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 3    III
Кинески календар 壬戌
(2639/2699)
— до —
癸亥
(2640/2700)
Коптски календар -281–-280
Корејски календар 2336
Календар Мингуо 1909 пред РК
民前1909年
Селевкидски календар 314–315
Тајландски сончев календар 546
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 59–60
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3104–3105
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1789Грешка во Lua: Неважечки број -1788
-1789–-1788
Холоценски календар 10003
Џуче-календар нема (пред 1912)

3 (III) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 3. година од новата ера, 3. од првиот милениум, 3. од 1 век и трета од 0-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5511 и 5512 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4753 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3763 и 3764 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 756.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 3. година се протега во 2639 и 2640, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2699 и 2700 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 546. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 638 и 637 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]