24

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
24 во разни календари
Грегоријански календар24
XXIV
Ab urbe condita777
Асирски календар4774
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−569
Берберски календар974
Будистички календар568
Бурмански календар−614
Византиски календар5532–5533
Кинески календар癸未(вод. коза)
2720 или 2660
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2721 или 2661
Коптски календар−260 – −259
Етиопски календар16–17
Еврејски календар3784–3785
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера80–81
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3124–3125
Холоценски календар10024
Ирански календар598 п.п. – 597 п.п.
Исламски календар616 п.х. – 615 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар24
XXIV
Корејски календар2357
Мингуо-календар1888 пред Р. Кина
民前1888年
Нанакшахи−1444
Селевкидски календар335/336 г.г.
Тајландски сончев календар566–567
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
150 или −231 или −1003
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
151 или −230 или −1002

24 (XXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 24 година од новата ера, 24. од првиот милениум, 24. од I век и петта од 20-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5532 и 5533 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4774 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3784 и 3785 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 777.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 24 година се протега во 2660 и 2661, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2720 и 2721 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 567. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 616 и 615 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

  • Страбон - старогрчки историчар, географ и филозоф.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 24 на Ризницата ?