Страбон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Издание на „Географија“ од 1620 година

Страбон (грчки: Στράβων) е старогрчки историчар, географ и филозоф. Ги напишал делата „Географија“ (Γεογραφικά), којашто е поделена на 17 книги, и „Историски записи“.

Роден е 63/64 г. п.н.е. во Амасеја, денес Амазија во Турција. Починал во 24 г. н.е.

Карта на Европа според Страбон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • [1] Биографија на англиски јазик.
  • [2] Книги 1-7 и 15-17, на англиски.
  • [3] Книги 6-14, на англиски.