39

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
39 г.  во други календари
Грегоријански календар 39
XXXIX
Ab urbe condita 792
Асирски календар 4789
Бахајски календар -1805–-1804
Бенгалски календар -554
Берберски календар 989
Будистички календар 583
Бурмански календар -599
Византиски календар 5547–5548
Еврејски календар 3799–3800
Ерменски календар
Етиопски календар 31-32
Ирански календар 583 п.с. – 582 п.с.
Исламски календар 601 пред хиџра – 600 пред хиџра
Јулијански календар 39    XXXIX
Кинески календар 戊戌年月日
(2675/2735)
— до —
己亥年月日
(2676/2736)
Коптски календар -245–-244
Корејски календар 2372
Календар Мингуо 1873 пред РК
民前1873年
Селевкидски календар 350–351
Тајландски сончев календар 582
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 95–96
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3140–3141
Холоценски календар 10039
Џуче-календар нема (пред 1912)

39 (XXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 39. година од новата ера, 39. од првиот милениум, 39. од 1 век и последна од 30-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5547 и 5548 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4789 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3799 и 3800 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 792.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 39. година се протега во 2675 и 2676, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2735 и 2736 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 582. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 601 и 600 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]