36

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
36 г.  во други календари
Грегоријански календар 36
XXXVI
Ab urbe condita 789
Асирски календар 4786
Бахајски календар -1808–-1807
Бенгалски календар -557
Берберски календар 986
Будистички календар 580
Бурмански календар -602
Византиски календар 5544–5545
Еврејски календар 3796–3797
Ерменски календар
Етиопски календар 28-29
Ирански календар 586 п.с. – 585 п.с.
Исламски календар 604 пред хиџра – 603 пред хиџра
Јулијански календар 36    XXXVI
Кинески календар 乙未年月日
(2672/2732)
— до —
丙申年月日
(2673/2733)
Коптски календар -248–-247
Корејски календар 2369
Календар Мингуо 1876 пред РК
民前1876年
Селевкидски календар 347–348
Тајландски сончев календар 579
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 92–93
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3137–3138
Холоценски календар 10036
Џуче-календар нема (пред 1912)

36 (XXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 36. година од новата ера, 36. од првиот милениум, 36. од 1 век и седма од 30-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5544 и 5545 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4786 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3796 и 3797 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 789.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 36. година се протега во 2672 и 2673, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2732 и 2733 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 579. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 604 и 603 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]