Прејди на содржината

76

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
76 во разни календари
Грегоријански календар76
LXXVI
Ab urbe condita829
Асирски календар4826
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−517
Берберски календар1026
Будистички календар620
Бурмански календар−562
Византиски календар5584–5585
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2772 или 2712
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2773 или 2713
Коптски календар−208 – −207
Етиопски календар68–69
Еврејски календар3836–3837
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера132–133
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3176–3177
Холоценски календар10076
Ирански календар546 п.п. – 545 п.п.
Исламски календар563 п.х. – 562 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар76
LXXVI
Корејски календар2409
Мингуо-календар1836 пред Р. Кина
民前1836年
Нанакшахи−1392
Селевкидски календар387/388 г.г.
Тајландски сончев календар618–619
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
202 или −179 или −951
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
203 или −178 или −950

76 (LXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 76 година од новата ера, 76. од првиот милениум, 76. од I век и седма од 70-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5584 и 5585 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4826 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3836 и 3837 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 829.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 76 година се протега во 2712 и 2713, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2772 и 2773 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 619. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 563 и 562 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 76 на Ризницата ?