81

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
81 г.  во други календари
Грегоријански календар 81
LXXXI
Ab urbe condita 834
Асирски календар 4831
Бахајски календар -1763–-1762
Бенгалски календар -512
Берберски календар 1031
Будистички календар 625
Бурмански календар -557
Византиски календар 5589–5590
Еврејски календар 3841–3842
Ерменски календар
Етиопски календар 73-74
Ирански календар 541 п.с. – 540 п.с.
Исламски календар 558 пред хиџра – 557 пред хиџра
Јулијански календар 81    LXXXI
Кинески календар 庚辰年月日
(2717/2777)
— до —
辛巳年月日
(2718/2778)
Коптски календар -203–-202
Корејски календар 2414
Календар Мингуо 1831 пред РК
民前1831年
Селевкидски календар 392–393
Тајландски сончев календар 624
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 137–138
 - Шака самват 3–4
 - Кали југа 3182–3183
Холоценски календар 10081
Џуче-календар нема (пред 1912)

81 (LXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 81. година од новата ера, 81. од првиот милениум, 81. од 1 век и втора од 80-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5589 и 5590 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4831 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3841 и 3842 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 834.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 81. година се протега во 2717 и 2718, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2777 и 2778 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 624. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 558 и 557 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]