51

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
51 г.  во други календари
Грегоријански календар 51
LI
Ab urbe condita 804
Асирски календар 4801
Бахајски календар -1793–-1792
Бенгалски календар -542
Берберски календар 1001
Будистички календар 595
Бурмански календар -587
Византиски календар 5559–5560
Еврејски календар 3811–3812
Ерменски календар
Етиопски календар 43-44
Ирански календар 571 п.с. – 570 п.с.
Исламски календар 589 пред хиџра – 588 пред хиџра
Јулијански календар 51    LI
Кинески календар 庚戌年月日
(2687/2747)
— до —
辛亥年月日
(2688/2748)
Коптски календар -233–-232
Корејски календар 2384
Календар Мингуо 1861 пред РК
民前1861年
Селевкидски календар 362–363
Тајландски сончев календар 594
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 107–108
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3152–3153
Холоценски календар 10051
Џуче-календар нема (пред 1912)

51 (LI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 51. година од новата ера, 51. од првиот милениум, 51. од 1 век и втора од 50-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5559 и 5560 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4801 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3811 и 3812 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 804.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 51. година се протега во 2687 и 2688, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2747 и 2748 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 594. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 589 и 588 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]