Прејди на содржината

41

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
41 во разни календари
Грегоријански календар41
XLI
Ab urbe condita794
Асирски календар4791
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−552
Берберски календар991
Будистички календар585
Бурмански календар−597
Византиски календар5549–5550
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2737 или 2677
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2738 или 2678
Коптски календар−243 – −242
Етиопски календар33–34
Еврејски календар3801–3802
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера97–98
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3141–3142
Холоценски календар10041
Ирански календар581 п.п. – 580 п.п.
Исламски календар599 п.х. – 598 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар41
XLI
Корејски календар2374
Мингуо-календар1871 пред Р. Кина
民前1871年
Нанакшахи−1427
Селевкидски календар352/353 г.г.
Тајландски сончев календар583–584
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
167 или −214 или −986
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
168 или −213 или −985

41 (XLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 41 година од новата ера, 41. од првиот милениум, 41. од I век и втора од 40-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5549 и 5550 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4791 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3801 и 3802 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 794.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 41 година се протега во 2677 и 2678, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2737 и 2738 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 584. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 599 и 598 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 24 јануари - Римскиот цар Калигула, познат по својот ексцентризам и суров деспотизам, е убиен од неговата незадоволна преторијанска гарда.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]