58

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
58 г.  во други календари
Грегоријански календар 58
LVIII
Ab urbe condita 811
Асирски календар 4808
Бахајски календар -1786–-1785
Бенгалски календар -535
Берберски календар 1008
Будистички календар 602
Бурмански календар -580
Византиски календар 5566–5567
Еврејски календар 3818–3819
Ерменски календар
Етиопски календар 50-51
Ирански календар 564 п.с. – 563 п.с.
Исламски календар 581 пред хиџра – 580 пред хиџра
Јулијански календар 58    LVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(2694/2754)
— до —
戊午年月日
(2695/2755)
Коптски календар -226–-225
Корејски календар 2391
Календар Мингуо 1854 пред РК
民前1854年
Селевкидски календар 369–370
Тајландски сончев календар 601
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 114–115
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3159–3160
Холоценски календар 10058
Џуче-календар нема (пред 1912)

58 (LVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 58. година од новата ера, 58. од првиот милениум, 58. од 1 век и деветта од 50-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5566 и 5567 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4808 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3818 и 3819 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 811.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 58. година се протега во 2694 и 2695, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2754 и 2755 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 601. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 581 и 580 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]