72

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
72 во разни календари
Грегоријански календар72
LXXII
Ab urbe condita825
Асирски календар4822
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−521
Берберски календар1022
Будистички календар616
Бурмански календар−566
Византиски календар5580–5581
Кинески календар辛未(мет. коза)
2768 или 2708
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2769 или 2709
Коптски календар−212 – −211
Етиопски календар64–65
Еврејски календар3832–3833
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера128–129
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3172–3173
Холоценски календар10072
Ирански календар550 п.п. – 549 п.п.
Исламски календар567 п.х. – 566 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар72
LXXII
Корејски календар2405
Мингуо-календар1840 пред Р. Кина
民前1840年
Нанакшахи−1396
Селевкидски календар383/384 г.г.
Тајландски сончев календар614–615
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
198 или −183 или −955
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
199 или −182 или −954

72 (LXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 72 година од новата ера, 72. од првиот милениум, 72. од I век и трета од 70-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5580 и 5581 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4822 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3832 и 3833 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 825.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 72 година се протега во 2708 и 2709, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2768 и 2769 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 615. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 567 и 566 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]