22

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
22 г.  во други календари
Грегоријански календар 22
XXII
Ab urbe condita 775
Асирски календар 4772
Бахајски календар -1822–-1821
Бенгалски календар -571
Берберски календар 972
Будистички календар 566
Бурмански календар -616
Византиски календар 5530–5531
Еврејски календар 3782–3783
Ерменски календар
Етиопски календар 14-15
Ирански календар 600 п.с. – 599 п.с.
Исламски календар 618 пред хиџра – 617 пред хиџра
Јулијански календар 22    XXII
Кинески календар 辛巳年月日
(2658/2718)
— до —
壬午年月日
(2659/2719)
Коптски календар -262–-261
Корејски календар 2355
Календар Мингуо 1890 пред РК
民前1890年
Селевкидски календар 333–334
Тајландски сончев календар 565
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 78–79
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3123–3124
Холоценски календар 10022
Џуче-календар нема (пред 1912)

22 (XXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 22. година од новата ера, 22. од првиот милениум, 22. од 1 век и трета од 20-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5530 и 5531 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4772 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3782 и 3783 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 775.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 22. година се протега во 2658 и 2659, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2718 и 2719 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 565. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 618 и 617 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]