34

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
34 г.  во други календари
Грегоријански календар 34
XXXIV
Ab urbe condita 787
Асирски календар 4784
Бахајски календар -1810–-1809
Бенгалски календар -559
Берберски календар 984
Будистички календар 578
Бурмански календар -604
Византиски календар 5542–5543
Еврејски календар 3794–3795
Ерменски календар
Етиопски календар 26-27
Ирански календар 588 п.с. – 587 п.с.
Исламски календар 606 пред хиџра – 605 пред хиџра
Јулијански календар 34    XXXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(2670/2730)
— до —
甲午年月日
(2671/2731)
Коптски календар -250–-249
Корејски календар 2367
Календар Мингуо 1878 пред РК
民前1878年
Селевкидски календар 345–346
Тајландски сончев календар 577
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 90–91
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3135–3136
Холоценски календар 10034
Џуче-календар нема (пред 1912)

34 (XXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 34. година од новата ера, 34. од првиот милениум, 34. од 1 век и петта од 30-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5542 и 5543 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4784 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3794 и 3795 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 787.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 34. година се протега во 2670 и 2671, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2730 и 2731 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 577. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 606 и 605 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]