98

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
98 г.  во други календари
Грегоријански календар 98
XCVIII
Ab urbe condita 851
Асирски календар 4848
Бахајски календар -1746–-1745
Бенгалски календар -495
Берберски календар 1048
Будистички календар 642
Бурмански календар -540
Византиски календар 5606–5607
Еврејски календар 3858–3859
Ерменски календар
Етиопски календар 90-91
Ирански календар 524 п.с. – 523 п.с.
Исламски календар 540 пред хиџра – 539 пред хиџра
Јулијански календар 98    XCVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(2734/2794)
— до —
戊戌年月日
(2735/2795)
Коптски календар -186–-185
Корејски календар 2431
Календар Мингуо 1814 пред РК
民前1814年
Селевкидски календар 409–410
Тајландски сончев календар 641
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 154–155
 - Шака самват 20–21
 - Кали југа 3199–3200
Холоценски календар 10098
Џуче-календар нема (пред 1912)

98 (XCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 98. година од новата ера, 98. од првиот милениум, 98. од 1 век и деветта од 90-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5606 и 5607 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4848 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3858 и 3859 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 851.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 98. година се протега во 2734 и 2735, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2794 и 2795 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 641. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 540 и 539 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]