95

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
95 г.  во други календари
Грегоријански календар 95
XCV
Ab urbe condita 848
Асирски календар 4845
Бахајски календар -1749–-1748
Бенгалски календар -498
Берберски календар 1045
Будистички календар 639
Бурмански календар -543
Византиски календар 5603–5604
Еврејски календар 3855–3856
Ерменски календар
Етиопски календар 87-88
Ирански календар 527 п.с. – 526 п.с.
Исламски календар 543 пред хиџра – 542 пред хиџра
Јулијански календар 95    XCV
Кинески календар 甲午年月日
(2731/2791)
— до —
乙未年月日
(2732/2792)
Коптски календар -189–-188
Корејски календар 2428
Календар Мингуо 1817 пред РК
民前1817年
Селевкидски календар 406–407
Тајландски сончев календар 638
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 151–152
 - Шака самват 17–18
 - Кали југа 3196–3197
Холоценски календар 10095
Џуче-календар нема (пред 1912)

95 (XCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 95. година од новата ера, 95. од првиот милениум, 95. од 1 век и шеста од 90-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5603 и 5604 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4845 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3855 и 3856 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 848.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 95. година се протега во 2731 и 2732, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2791 и 2792 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 638. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 543 и 542 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]