5

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
5 г.  во други календари
Грегоријански календар 5
V
Ab urbe condita 758
Асирски календар 4755
Бахајски календар -1839–-1838
Бенгалски календар -588
Берберски календар 955
Будистички календар 549
Бурмански календар -633
Византиски календар 5513–5514
Еврејски календар 3765–3766
Ерменски календар
Етиопски календар -3--2
Ирански календар 617 п.с. – 616 п.с.
Исламски календар 636 пред хиџра – 635 пред хиџра
Јулијански календар 5    V
Кинески календар 甲子年月日
(2641/2701)
— до —
乙丑年月日
(2642/2702)
Коптски календар -279–-278
Корејски календар 2338
Календар Мингуо 1907 пред РК
民前1907年
Селевкидски календар 316–317
Тајландски сончев календар 548
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 61–62
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3106–3107
Холоценски календар 10005
Џуче-календар нема (пред 1912)

5 (V) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 5. година од новата ера, 5. од првиот милениум, 5. од 1 век и петта од 0-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5513 и 5514 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4755 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3765 и 3766 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 758.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 5. година се протега во 2641 и 2642, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2701 и 2702 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 548. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 636 и 635 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]