59

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
59 во разни календари
Грегоријански календар59
LIX
Ab urbe condita812
Асирски календар4809
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−534
Берберски календар1009
Будистички календар603
Бурмански календар−579
Византиски календар5567–5568
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2755 или 2695
    — до —
己未年 (зем. коза)
2756 или 2696
Коптски календар−225 – −224
Етиопски календар51–52
Еврејски календар3819–3820
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера115–116
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3159–3160
Холоценски календар10059
Ирански календар563 п.п. – 562 п.п.
Исламски календар580 п.х. – 579 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар59
LIX
Корејски календар2392
Мингуо-календар1853 пред Р. Кина
民前1853年
Нанакшахи−1409
Селевкидски календар370/371 г.г.
Тајландски сончев календар601–602
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
185 или −196 или −968
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
186 или −195 или −967

59 (LIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 59 година од новата ера, 59. од првиот милениум, 59. од I век и последна од 50-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5567 и 5568 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4809 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3819 и 3820 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 812.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 59 година се протега во 2695 и 2696, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2755 и 2756 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 602. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 580 и 579 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 59 на Ризницата ?