82

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
82 г.  во други календари
Грегоријански календар 82
LXXXII
Ab urbe condita 835
Асирски календар 4832
Бахајски календар -1762–-1761
Бенгалски календар -511
Берберски календар 1032
Будистички календар 626
Бурмански календар -556
Византиски календар 5590–5591
Еврејски календар 3842–3843
Ерменски календар
Етиопски календар 74-75
Ирански календар 540 п.с. – 539 п.с.
Исламски календар 557 пред хиџра – 556 пред хиџра
Јулијански календар 82    LXXXII
Кинески календар 辛巳年月日
(2718/2778)
— до —
壬午年月日
(2719/2779)
Коптски календар -202–-201
Корејски календар 2415
Календар Мингуо 1830 пред РК
民前1830年
Селевкидски календар 393–394
Тајландски сончев календар 625
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 138–139
 - Шака самват 4–5
 - Кали југа 3183–3184
Холоценски календар 10082
Џуче-календар нема (пред 1912)

82 (LXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 82. година од новата ера, 82. од првиот милениум, 82. од 1 век и трета од 80-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5590 и 5591 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4832 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3842 и 3843 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 835.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 82. година се протега во 2718 и 2719, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2778 и 2779 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 625. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 557 и 556 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]