52

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
52 г.  во други календари
Грегоријански календар 52
LII
Ab urbe condita 805
Асирски календар 4802
Бахајски календар -1792–-1791
Бенгалски календар -541
Берберски календар 1002
Будистички календар 596
Бурмански календар -586
Византиски календар 5560–5561
Еврејски календар 3812–3813
Ерменски календар
Етиопски календар 44-45
Ирански календар 570 п.с. – 569 п.с.
Исламски календар 588 пред хиџра – 587 пред хиџра
Јулијански календар 52    LII
Кинески календар 辛亥年月日
(2688/2748)
— до —
壬子年月日
(2689/2749)
Коптски календар -232–-231
Корејски календар 2385
Календар Мингуо 1860 пред РК
民前1860年
Селевкидски календар 363–364
Тајландски сончев календар 595
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 108–109
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3153–3154
Холоценски календар 10052
Џуче-календар нема (пред 1912)

52 (LII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 52. година од новата ера, 52. од првиот милениум, 52. од 1 век и трета од 50-тите.

Други календари[edit | edit source]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5560 и 5561 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4802 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3812 и 3813 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 805.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 52. година се протега во 2688 и 2689, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2748 и 2749 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 595. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 588 и 587 година пред хиџра.

Настани[edit | edit source]

Родени[edit | edit source]

Починале[edit | edit source]