Арминиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арминиј
Поглавар на Херуските
Роден(а)18/17 п.н.е.
Магна Германија
Починал(а)21 н.е. (возраст: 40)
Германија

Арминиј или Херман (18/17 п.н.е. - 21 н.е.), бил поглавар на германското племе Херуски, кои победиле три Римски легии во Битката кај Тевтобуршката шума.

Животопис[уреди | уреди извор]

Арминиј е роден во 18 или 17 година п.н.е. како син на херускиот поглавар Сегимер, Арминиj бил обучуван како римски командант и добил римско државјанство и положба на витез пред да се врати во Германија.

Арминиј е овековечен со Арминиевиот споменик во јужниот дел на Тевтобуршката шума во Источна Вестфалија-Липе. Покрај ова, во негова чест е поставена и спомен-плоча во салата на славните „Валхала“ кај Регенсбург.