Прејди на содржината

Август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Август, од молитвеникот на војводата од Бери, 15 век

Август или жетвар — осмиот месец во годината според грегоријанскиот календар и еден од седумте месеци според овој календар што имаат 31 ден.

Август како тема во уметноста и во популарната култура

[уреди | уреди извор]
  1. Хорхе Луис Борхес, Сеќавањето на Шекспир. Скопје: Бегемот, 2016, стр. 7-17.
  2. Габриел Гарсија Маркес, Дванаесет искушенија. Скопје: Три, 2008.
  3. Живко Николовски, Низа ситно нанижана. Скопје: Детска радост, 1985, стр. 33.
  4. Ацо Шопов, Песни. Скопје: Македонска книга, Мисла и Култура, 1988, стр. 96.
  5. Bruno Šulc, Cimetaste prodavnice. Beograd: Paidea, 2015, стр. 5-12.
  6. Антена, број 823, 4.4.2014, стр. 22.
1 август настани родени починале
30 п.н.е.  Октавијан (подоцна познат како Август) ја освоил Александрија во Египет.
527  Јустинијан I станал самостоен владетел на Византиското Царство.
1291  Со потпишувањето на Федералната повелба, основана е Швајцарската Конфедерација.
1492  Фернандо II Арагонски и Изабела I Кастиљска ги протерале Евреите од Шпанија.
1498  Кристофер Колумбо станува првиот Европеец што ја посетува Венецуела.
1834  Ропството е укинато во Велика Британија.
1902  САД ги откупиле правата на Панамскиот Канал од Франција.
1944  Ана Франк го пишува последниот запис во својот „Дневник“.
1960  Исламабад е прогласен за главен град на Пакистан.
1981  Во 12:15 ч. напладне, спотот за песната Video Killed The Radio Star („Спотот ја уби радиоѕвездата“) од Баглс станува првиот спот емитуван на MTV, една од најпознатите телевизии посветени на музиката и современата поп-култура.
2012  Пуштена во погон хидроелектранатаСвета Петка“ на реката Треска.
1744  Жан Батист Ламарк — француски природнонаучник и филозоф.
1815  Ричард Хенри Дана — американски писател и адвокат.
1819  Херман Мелвиламерикански писател, есеист и поет.
1893  Александар — крал на Грција.
1899  Џими Ејнџел — американски воздухопловец.
1919  Димко Најдов — македонски револуционер.
1933  Ко Ун — јужнокорејски поет, добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
1941  Натали Делон — француска глумица.
1942  Џери Гарсија — американски рок-музичар, член на групата Грејтфул дед (Grateful Dead).
1952  Зоран Ѓинѓиќпремиер на Србија.
1953  Богдан Диклиќ — српски глумец.
1953  Роберт Креј — американски блуз-музичар.
1954  Тревор Бербик — јамајски и канадски боксер.
1960  Чак Д — американски рапер, член на групата Паблик енеми (Public Enemy).
1960  Професор Гриф — американски рапер, член на групата Паблик енеми.
1961  Дани Блинд — холандски фудбалер и тренер.
1963  Кулио — американски рапер.
1965  Сем Мендес — англиски режисер.
1967  Нехат Беќири — македонски сликар.
1976  Нванкво Кану — нигериски фудбалер.
1984  Бастијан Швајнштајгергермански фудбалер.
1984  Франческо Гаваци — италијански велосипедист.
1988  Немања Матиќ — српски фудбалер.
1993  Маријано Дијас — шпанско-доминикански фудбалер.
1994  Доменико Берарди — италијански фудбалер.
1137  Луј VI Дебелиот — крал на Франција.
1402  Едмунд — прв Војвода од Јорк.
1464  Козимо де Медичи — владетел на Фиренца.
1911  Едвин Остин Абел — американски уметник.
1944  Климе Кордоски — македонски борец.
1966  Чарлс Витмен — американски масовен убиец.
1967  Ричард Канавстриски хемичар и Нобелов лауреат.
1968  Мито Хаџивасилев - Јасминмакедонски револуционер — новинар и публицист.
1990  Греам Јангбритански сериски убиец, попознат како „Чајниот трујач“.
1997  Свјатослав Рихтер — руски пијанист.
2001  Рахим Беќири — член на ОНА.
2005  Фад бин Абдул Азис — крал на Саудиска Арабија.


2 август настани родени починале празници
338 п.н.е.  Се одвива Битката кај Херонеја во која Филип II Македонски ја остварува својата најголема победа над здружените сили на Атина и Теба.
219 п.н.е.  Во текот на Втората пунска војна се одвива Битката кај Кана, каде картагинската војска, на чело со Ханибал, ја совладува бројно далеку помоќната римска војска.
1903  Почна Илинденското востание на македонскиот народ против османлиската власт, еден од најзначајните настани во историјата на македонскиот народ. За време на востанието се водеа битки кај селото Смилево, Демирхисарско, на Слива и на Мечкин Камен, Крушевско, кај Карабуница, Кичевско, кај селото Арменско, Леринско, во Рашанец и кај селото Чаниште, Мариовско.
1941  Месниот комитет на КПЈ за Битола во градот организира демонстрации во кои членовите на извикуваат „Да живее слобдна Македонија“. Со тоа е оневозможено окупаторот да го искористи празникот на македонскиот народ за сопствени цели.
1941  На бугарско-италијанската демаркациона линија карабињетите ги уапсиле членовите на месниот комитет на КПЈ за Тетово при нивното враќање од Скопје.
1942  Во селото Смилево (во кое во 1903 година е донесена одлука за одржување на Илинденското востание) битолско-преспанскиот партизански одред „Даме Груев“ ја запалил општинската зграда, архива и одржал митинг. Со оваа акција спречена е прославата на Илинден од страна на бугарскиот окупатор на која требало да присуствува бугарскиот министер за внатрешни работи.
1943  Во близина на селото Отешево одржан е проширен состанок на Централниот комитет на КПМ на кој се донесени одлуки за формирање на поголеми воени единици (батаљони и бригади), за започнување на подготовки за свикување на АСНОМ, како и за формирање на повисоки органи на власта.
1944  Во манастирот Свети Прохор Пчински кај Куманово, во присуство на 122 претставници на македонскиот народ е одржано Првото заседание на Антифашистичкото собрание на Македонскиот народ (АСНОМ). Во согласност со одлуките на АВНОЈ, Македонија е потврдена како рамноправна федерална држава во рамките на ДФ Југославија. Притоа АСНОМ е конституиран како највисок законодавен и извршен орган на народната власт на чело со Методија Андонов - Ченто (на сликата), а македонскиот јазик е воведен како службен јазик.
1991  Во Скопје излезе првиот број на македонскиот дневен независен весник Република. Вториот број излезе на 8 септември 1991 година.
1696  Махмуд Iотомански султан.
1876  Александар Белиќ — македонист и филолог.
1923  Ајк Вилијамс — американски боксер.
1924  Џејмс Болдвин — американски писател.
1926  Евдокија Фотева - Вера — македонска револуционерка.
1934  Александар Стојановиќ — македонски балетан.
1932  Питер О'Тулирски глумец.
1939  Вес Крејвенамерикански филмски режисер, еден од татковците на современиот хорор-филм.
1940  Коле Мангов — македонски поет и публицист.
1942  Изабел Аљендечилеанска писателка.
1943  Љерка Тот - Наумова — македонски поет и преведувач.
1949  Беј Дао — кинески поет, добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата.
1952  Ален Жирес — француски фудбалер.
1957  Анхел Херера Вера — кубански боксер.
1965  Рефик Шабанаџовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1968  Штефан Ефенберг — германски фудбалер.
1969  Фернандо Коуто — португалски фудбалер.
1976  Сем Вортингтон — австралиски глумец.
1989  Матео Трентин — италијански велосипедист.
1989  Насер Чадли — белгиски фудбалер.
1994  Бруно Мендес — бразилски фудбалер.
640  Северинримски папа.
686  Јован V — римски папа.
1589  Анри IIIкрал на Франција.
1667  Франческо Боромини — истакнат италијански барокен архитект.
1788  Томас Гејнсборо — познат англиски портретист и пејзажист.
1911  Апостол Петков — македонски револуционер.
1921  Енрико Карузоиталијански тенор, еден од најголемите оперски пејачи во историјата.
1922  Александар Греам Белшкотски иноватор, изумител на телефонот.
1934  Паул фон Хинденбург — германски маршал и државник.
1944  Никола Кордоски — македонски партизан.
1962  Никола Киров Мајски — македонски писател.
1963  Ѓорѓи Абаџиев — македонски писател.
1973  Жан-Пјер Мелвил — француски режисер и глумец.
1976  Фриц Лангавстриски филмски режисер.
1996  Обдулио Варела — уругвајски фудбалер.
1997  Вилијам Бароуз — американски писател.
2009  Георги Василевски — македонски филмски критичар.
  Македонија: ИлинденДен на Републиката.
  Христијански празник на пророкот Св. Илија.


3 август настани родени починале
1492  Италијанскиот морепловец Кристофер Колумбо којшто работел за шпанскиот кралски двор со бродовите „Санта Марија“, „Ниња“ и „Пинта“ отпочнал патување за пронаоѓање на морскиот пат кон Индија, а пристигнал до Карибите откривајќи ја Америка.
1909  Во Солун почна Основачкиот конгрес на Народната федеративна партија на која беа усвоени правците и задачите на партијата и беше избрано партиско раководство на чело со Димитар Влахов.
1914  Германија во Првата светска војна ѝ објави војна на Франција.
1936  Џеси Овенс го освојува својот прв златен медал на олимпијадата во Берлин каде во финалната трка го победува Ралф Меткалф.
1949  Кошаркарската асоцијација на САД го добива името Националната кошаркарска асоцијација (НБА).
1960  Нигер се стекнува со независност од Франција.
2002  Турција ја укинува смртната казна
2013  Хасан Рухани доаѓа на функцијата претседател на Иран
1832  Иван Зајцхрватски композитор.
1882  Алојз Градниксловенечки поет.
1916  Хосе Мануел Морено — аргентински фудбалер.
1926  Тони Бенетамерикански пејач.
1940  Роско Мичел — американски џез-музичар.
1940  Мартин Шин — американски глумец.
1952  Освалдо Ардилес — аргентински фудбалер.
1959  Коичи Танакајапонски хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1963  Џејмс Хетфилд — американски рок-музичар, член на групата „Металика“ (Metallica).
1975  Феликс Брих — германски фудбалски судија.
1979  Еванџелин Лиликанадска глумица.
1982  Виктор Хрјапа — руски кошаркар.
1983  Камерон Вурф — австралиски велосипедист.
1983  Чезаре Бенедети — италијански велосипедист.
1984  Рајан Лохти — американски пливач.
1986  Дарја Домрачева — белоруска биатлонка.
1989  Сем Хачинсон — англиски фудбалер.
1994  Корентан Толисо — француски фудбалер.
1994  Емерсон Палмиери — италијански фудбалер.
1995  Иљја Власов — руски одбојкар.
1857  Ежен Сифранцуски писател.
1902  Лазар Москов — македонски револуционер.
1924  Џозеф Конрадбритански писател со полско потекло, автор на „Срце на темнината“.
1979  Бертил Олин — шведски економист и политичар.
1995  Ида Лупино — англиско-американска глумица, режисерка и продуцентка.


4 август настани родени починале
1914  Во текот на Првата светска војна, Германија врши инвазија врз Белгија. Како одговор на ова, Велика Британија и објавува војна на Германија. САД објавува неутралност.
1936  Генералот Јоанис Метаксас прогласи фашистичка диктатура во Грција. Режимот ја забрани употребата на македонскиот јазик и истовремено изврши апсење на голем број Македонци, поради изразување на националните чувства.
1944  Во Амстердам, Холандија, фашистичката полиција се упати во тајното засолниште на еврејското семејство Франк, го уапси и го одведе во концентрационен логор. Меѓу уапсените беше и 15-годишната Ана Франк, која со својот Дневник остави еден од најпотресните напишани документи за човековите страдања во Втората светска војна.
1984  Горна Волта го променува своето име во Буркина Фасо.
1993  Исламската Република Иран ја призна Република Македонија.
1792  Перси Биш Шелианглиски поет.
1859  Кнут Хамсуннорвешки писател и Нобелов лауреат од 1920 година.
1900  Луј Армстронгамерикански џез музичар и трубач.
1940  Абдураман Вахид — четврти претседател на Индонезија.
1947  Клаус Шулцегермански композитор.
1957  Валдис Валтерс — латвиски и советски кошаркар.
1969  Макс Кавалера — бразилски рок-музичар.
1975  Аднан Гулшаир ел Шукријумах — член на терористичката организација „Ал-Каеда“.
1982  Лука Антонини — италијански фудбалер.
1985  Антонио Валенсија — еквадорски фудбалер.
1060  Анри I — француски крал.
1875  Ханс Кристијан Андерсендански писател.
1890  Иван Мажураниќхрватски поет и политичар.
1908  Радое Домановиќ — српски писател.
1911  Александар Радев — бугарски политичар.
1981  Драган Бојаџиев — македонски музички публицист.
1984  Ричард Бартон — велшки глумец.
2020  Рајко Дујмиќхрватски поп-музичар.


5 август настани родени починале
1305  Вилијам Волес, водачот на Шкотите во нивната борба против Англија е заробен од Англичаните во близина на Глазгов и е одведен во Лондон за судење и погубување.
1789  Нецел месец по почетокот на револуцијата, Националното собрание на Франција ги укинало привилегиите на аристократијата и свештенството, со што практично го укинало феудализмот.
1858  Поставен е првиот прекуатлантски кабел со кој се воспоставени телеграфски врски меѓу Канада и Велика Британија.
1884  На влезот на њујоршкото пристаниште е поставен камен-темелник на Статуата на слободата.
1962  Затворен е Нелсон Мандела. Од затвор нема да биде пуштен сè до 1990 година.
1974  Американскиот претседател Ричард Никсон, предавајќи му ја магнетофонската лента на истражниот судија, јавно призна дека учествувал во прикривањето на аферата „Вотергејт“.
1802  Нилс Хенрик Абелнорвешки математичар.
1844  Иљја Репин — руски сликар.
1850  Ги де Мопасанфранцуски писател.
1862  Џозеф МерикБританец со огромни деформитети на телото, познат како „Човекот-слон“.
1874  Весли Мичеламерикански економист.
1898  Василиј Лебедев-Кумачсоветски поет.
1906  Џон Хјустонамерикански филмски режисер.
1906  Василиј Леонтјевамерикански економист, добитник на Нобеловата награда во 1973 година.
1911  Роберт Тејлорамерикански глумец.
1930  Нил Армстронгамерикански космонаут, првиот човек што стапнал на Месечината.
1948  Реј Клеменс — англиски фудбалер.
1962  Патрик Јуингамерикански кошаркар.
1964  Зоран Сретеновиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1968  Марин Ле Пенфранцуска политичарка.
1971  Валери Карпов — руски и советски хокеар.
1975  Владимир Петриќ — српски ракометар.
1976  Дамир Скомина — словенечки фудбалски судија.
1982  Микеле Пациенца — италијански фудбалер.
1985  Саломон Калу — фудбалер од Брегот на слоновата коска.
1993  Себастијан Енао — колумбиски велосипедист.
1995  Стефано Сенси — италијански фудбалер.
2004  Гави — шпански фудбалер.
1895  Фридрих Енгелсгермански филозоф и економист.
1962  Мерилин Монроамериканска филмска глумица.
1983  Џоан Робинсон — англиска економистка.
1984  Ричард Бартон — велшки глумец.
1998  Тодор Живковбугарски комунистички водач од 1956 до 1989 година.
2000  Алек Гинисбритански глумец.
2005  Полина Астаховасоветска гимнастичарка.
2019  Тони Морисонамериканска писателка.


6 август настани родени починале празници
1825  Боливија стекна независност од Шпанија.
1900  Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“, османлиската власт го затворила, а потоа го осудила на робија Даме Груев — еден од водачите на ВМРО. Поради револуционерната дејност во битолскиот затвор, Груев е испратен во Подрум Кале, Мала Азија. Во 1903 г. е амнестиран, а потоа ја продолжил својата дејност.
1903  Напишан е Крушевскиот манифест.
1932  Во Венеција, Италија, од 6 до 21 август е одржан првиот филмски фестивал во светот.
1944  Во селото Рамно, Кумановско, Президиумот на АСНОМ донесе решение за формирање на осум поверенства при Президиумот на АСНОМ и за поделба на Македонија на области, околии и општини.
1945  САД ја фрлаат првата атомска бомба, врз Хирошима, Јапонија.
1962  Јамајка се стекнува со независност.
2012  Возилото „Кјуриосити“ (НАСА) слетува на планетата Марс во потрага по знаци на живот.
1775  Луј XIX — француски крал.
1809  Алфред Лорд Тенисонанглиски поет.
1868  Пол Клодел — француски поет, драматург и дипломат.
1875  Григорие Хаџи Ташковиќ — македонски револуционер.
1881  Александар Флеминганглиски микробиолог, добитник на Нобелова награда.
1911  Лусил Боламерикански глумица и комичарка.
1911  Раде Кончар — хрватски комунист и партизан, Народен херој на Југославија.
1917  Роберт Мичамамерикански глумец.
1921  Бади Колет — американски џез-музичар.
1928  Енди Ворхоламерикански уметник, најпознат претставник на поп-артот.
1935  Марио Колуна — португалски фудбалер.
1936  Дражан Јерковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1937  Чарли Хејдн — американски џез-музичар.
1960  Сергеј Игнатов — министер за образование на Бугарија.
1963  Кевин Митник — американски хакер.
1965  Дејвид Робинсон — американски кошаркар.
1965  Томас Шенлебе — германски атлетичар.
1969  Елиот Смитамерикански поп-рок музичар.
1973  Томислав Дончев — министер без ресор на Бугарија.
1983  Робин ван Перси — холандски фудбалер.
1984  Маја Огњеновиќ — српска одбојкарка.
1986  Жером Копел — француски велосипедист.
1986  Иван Штил — руски кану-спринтер.
1995  Александар Везенков — бугарско-кипарски кошаркар.
1997  Маркус Тирам — француски фудбалер.
523  Хормиздримски папа.
1328  Галеацо I Висконти — владетел на Милано.
1458  Каликот III — римски папа.
1637  Бен Џонсонанглиски драматург и поет.
1660  Диего Веласкес — еден од најпознатите шпански сликари.
1973  Мемфис Мини — американска блуз музичарка.
1978  Павле VIримски папа.
1991  Ружа Икономовамакедонска глумица.
2001  Аким Селмани — поранешен член на ОНА.
2001  Жорже Амадо - бразилски писател.
2004  Рик Џејмс — американски фанк-музичар.
2005  Ибрахим Фереркубански музичар, член на групата Buena Vista Social Club.
  Боливија — Ден на независноста.
  Јамајка — Ден на независноста.


7 август настани родени починале
1816  Францускиот лекар Рене Ленак го измислил стетоскопот.
1858  Кралицата Викторија Прва ја избрала Отава за престолнина на Канада.
1888  Џек Мевосек го извршил првото од своите убиства во Лондон.
1895  Во Венеција, Италија била отворена првата меѓународна изложба на модерната уметност, која оттогаш се одржува секоја втора година.
1960  Брегот на Слоновата Коска станал независна држава.
1876  Маргарета Гертруда Целе — позната како Мата Хари, германска шпионка од Првата светска војна со холандско потекло.
1924  Адолф Драгичевиќ — хрватски и југословенски економист.
1932  Абебе Бикилаетиопски атлетичар, познат како „Босоногиот тркач“, освојувач на два златни олимписки медали во дисциплината маратон.
1947  Софија Ротару — советска пејачка.
1948  Драган Капичиќ — српски и југословенски кошаркар.
1954  Рајко Дујмиќ — хрватски поп-музичар, член на групата Нови фосили.
1954  Антонио Ресинес — американски глумец.
1955  Владимир Сорокин — руски писател.
1958  Златко Крмпотиќ — српски фудбалер.
1958  Брус Дикинсонанглиски рок-пејач, член на групата „Ајрон мејден“ (Iron Maiden).
1960  Дејвид Духовни — американски глумец.
1961  Елена Давидовасоветска гимнастичарка.
1966  Џими Велс — основач на Википедија.
1966  Кристин Херш — американска рок-музичарка.
1971  Грегор Фучка — словенечки и италијански кошаркар.
1972  Горан Влаовиќ — хрватски фудбалер.
1975  Шарлиз Терон — јужноафриканско-американска глумица.
1982  Јана Клочковаукраинска пливачка.
1982  Василис Спанулис — грчки кошаркар.
1983  Андриј Гривко — украински велосипедист.
1984  Стратос Перпероглу — грчки кошаркар.
1987  Фелипе Алисте Лопес — бразилски фудбалер.
1996  Дани Себалос — шпански фудбалер.
1616  Винченцо Скамоци — италијански ренесансен архитект.
1660  Диего Веласкес — шпански сликар.
1900  Вилхелм Либкнехтгермански револуционер, еден од основачите на Втората Интернационала во 1869 година.
1921  Александар Блок — руски поет.
1938  Константин Сергеевич Алексеев — руски режисер.
1957  Оливер Харди — британски глумец.
1987  Михаило Апостолскимакедонски генерал, народен херој и академик.
1989  Мира Траиловиќ — српска театарска режисерка.
1989  Ристо Калчевскимакедонски сликар и ликовен педагог.
1995  Дон Патинкин — израелско-американски економист.
2001  Рефик Иљази — член на ОНА.
2001  Лефтер Коџај — член на ОНА.
2003  Рајко Жижиќ — српски и југословенски кошаркар.
2005  Милчо Ристов — македонски физичар.


8 август настани родени починале
1786  Мишел-Габриел Пакар и Жак Балма се првите луѓе кои го искачиле врвот Монблан.
1918  Прва светска војна: Започнала Битката кај Амјен во Франција, која била серија на континуирани победи на сојузниците во текот на 100-дневната офанзива, со кои завршила војната.
1938  Започнала изградбата на концентрациониот логор Матхаузен во Австрија, тогаш анектирана од Нацистичка Германија.
1945  Со договорот во Лондон меѓу Велика Британија, СССР, САД и Франција, основан е Меѓународниот воен суд за судење на водачите на Третиот рајх. Овој суд ќе го спроведе познатиот Нирнбершки процес.
1966  Битлси“ го издаваат албумот „Револвер“, прогласен за трет најдобар на сите времиња според списанието Rolling Stone и за најдобар според мрежното место Rate Your Music.
1969  Советскиот Сојуз ја лансира автоматската вселенска станица Зонд-7 со задача да ја проучува Месечината и пространствата околу неа.
1974  Под притисок на јавното мислење на САД, претседателот Ричард Никсон соопшти дека на 9 август ќе поднесе оставка поради обвиненијата дека е замешан во аферата Вотергејт, која силно го погоди американскиот претседателски систем. Наместо Никсон, американски претседател стана дотогашниот потпретседател - Џералд Форд.
1976  Американската рок-групаБостон“ го издава истоимениот албум, кој до денес е најпродаван дебитантски албум во историјата.
2001  Десет припадници на безбедносните сили на Република Македонија се убиени, а тројца се повредени во нападот што албанските терористи го извршија врз воениот конвој кај местото Карпалак на патот Скопје - Тетово.
1748  Јохан Фридрих Гмелин — германски природонаучник.
1790  Ференц Келчеи — унгарски поет.
1809  Људевит Гај — хрватски јазичар.
1879  Емилијано Запатамексикански револуционер.
1901  Ернест О. Лоренсамерикански физичар и Нобелов лауреат.
1918  Никола Бадев — македонски пејач на народни песни.
1919  Дино де Лаурентиситалијански филмски продуцент.
1925  Алија Изетбеговиќпретседател на Босна и Херцеговина.
1936  Илхами Емин — македонски писател.
1937  Дастин Хофман — американски глумец.
1943  Есма Реџепова — македонска пејачка.
1944  Борис Апостолов — македонски писател.
1950  Кемал Комина — македонски поет и раскажувач.
1950  Димитрије Бужаровски — македонски композитор и музиколог.
1953  Најџел Мансел — британски автомобилист, светски првак во трките на „Формула 1“.
1955  Херберт Прохаска — австриски фудбалер.
1956  Милош Шестиќ — српски и југословенски фудбалер.
1964  Клаус Ебнер — австриски писател.
1961  Неџмедин Сулејмани — член на ОНА.
1967  Бранко Брновиќ — црногорски и југословенски фудбалер.
1979  Стипе Плетикоса — хрватски фудбалски голман.
1980  Борут Божич — словенечки велосипедист.
1981  Роџер Федерершвајцарски тенисер.
1983  Џонатан Тафра — чилеански спринт-кануист.
1987  Питер Стетина — американски велосипедист.
1991  Жоел Матип — камерунски фудбалер.
1998  Шон Мендез — канадски поп-музичар.
117  Марко Улпиј Трајанримски цар.
1171  Хенри Блоаепископ на Винчестер.
1295  Отоне Висконти — архиепископ на Милано.
1879  Имануел Херман Фихтегермански филозоф.
1919  Руџеро Леонкавалоиталијански композитор.
1944  Хаим Сутинруски експресионистички сликар.
1973  Никос Захаријадис — генерален секретар на Комунистичката партија на Грција.
1974  Кирил Манчевски — македонски музичар.
1975  Кенонбол Адерли — американски џез-музичар.
1993  Димитар Кондовски — македонски сликар, член на МАНУ.
1994  Леонид Леонов — руски и советски писател.
1996  Невил Мотбритански физичар, добитник на Нобеловата награда.
2007  Душко Малевски — македонски новинар.
2015  Шон Прајс — американски рапер.
2022  Оливија Њутн-Џон — австралиска глумица и пејачка.


9 август настани родени починале
681  По победата над Византиските војски на царот Константин IV, Аспарух го формирал канството Бугарија на јужниот брег од делтата на Дунав, со престолнина во Плиска.
1173  Започнала изградбата на ѕвоникот на катедралата во Пиза, кој подоцна ќе стане Кривата кула во Пиза.
1842  Потпишан е договорот за источниот дел од границата помеѓу САД и Канада, односно помеѓу државата Мејн од САД и провинциите Квебек и Њу Бранзвик од Канада, со што се окончани долгогодишните погранични судири.
1930  Бети Буп за првпат се појавува на малите екрани во цртаниот филм Чинии со вртоглавица (англ. Dizzy Dishes).
1942  Махатма Ганди е уапсен во Бомбај од страна на британските сили. Започнува движењето Напуштете ја Индија!.
1945  Воздушните сили на САД ја фрлија и втората атомска бомба врз јапонскиот град Нагасаки, кој беше урнат до темел. Притоа, загинаа околу 36.000 жители, повеќе од 40.000 беа повредени, а во пожарот изгореа повеќе од 20.000 куќи. Шест денови по атомската експлозија, јапонскиот цар Хирохито ја објави безусловната капитулација на Јапонија.
1969  Членовите на кланот на Чарлс Менсон, во Лос Анџелес, убиваат шест луѓе, меѓу кои и бремената глумица Шерон Тејт, сопруга на полскиот режисер Роман Полански.
1986  Во Књуборт Парк, Стивенејџ, Велика Британија ја гледа последната жива изведба на рок групата Квин со нивниот пејач Фреди Меркјури.
1386  Хенри Vанглиски крал.
1631  Џон Драјденанглиски поет.
1776  Амадео Авогадроиталијански хемичар.
1861  Џон Вилијам Годварданглиски неокласичен академски сликар.
1883  Панко Брашнаров — македонски комунист.
1912  Бојан Адамич - словенечки композитор.
1931  Марио Загало — бразилски фудбалер и тренер.
1938  Род Лејверавстралиски тенисер.
1938  Леонид Кучма — вториот украински претседател.
1939  Романо Продииталијански премиер и претседател на Европската Комисија.
1942  Џек Диџонет — американски џез-музичар.
1943  Кен Нортон — американски боксер.
1945  Ваит Насуфи — македонски писател.
1947  Рој Хоџсон — англиски фудбалер и тренер.
1953  Жан Тирол — француски економист, добитник на Нобеловата награда.
1963  Витни Хјустонамериканска пејачка и глумица.
1971  Андреј Кабанов — руски кануист-спринтер .
1972  Хуанес — колумбиски поп пејач.
1973  Филипо Инзаги — италијански фудбалер.
1985  Филипе Луис — бразилски фудбалер.
1986  Роберт Кишерловски — хрватски велосипедист.
1988  Мијушко Бојовиќ — црногорски фудбалер.
1988  Вилијан — бразилски фудбалер.
916  Свети Климент Охридски — родоначалник на словенската книжевност и на црковното беседништво, прв оригинален словенски и македонски поет, говорник, преведувач, прв епископ словенски и македонски на Балканот и заштитник на Охрид. Роден е во Охрид, околу 840 година.
1048  Дамас IIримски папа.
1919  Руџеро Леонкавалоиталијански композитор.
1921  Јован Атанацковиќ — српски генерал.
1962  Херман Хесегермански писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1995  Џери Гарсија — американски рок-музичар, член на групата „Грејтфул дед“ (Grateful Dead).
2008  Махмуд Дарвиш — палестински поет.
2019  Фахрудин Јусуфи — југословенски фудбалер.


10 август настани родени починале
1675  Поставен е камен-темелникот на Кралската опсерваторија во Гринич, денес местото кајшто минува нултиот меридијан.
1792  Француска револуција: Револуционерите во Париз навлегле во палатата Тилери (подоцна запалена и урната во текот на Париската комуна), со што ја окончале монархијата.
1913  Потпишан Букурешкиот мировен договор, со катастрофални последици по Македонија и македонскиот народ. По Втората балканска војна, која на 30 јуни 1913 ја почна Бугарија, со цел да приграби поголем дел од Македонија. Во оваа војна учествуваа Црна Гора и Грција од една страна и Бугарија од друга страна. Во војната се вклучија Романија и Турција. Со овој мир Македонија е поделена на три дела: на Бугарија, на Србија и на Грција. Поради провидноста на некои одредби на овој мир, Балканот стана подрачје за постојани недоразбирања меѓу балканските држави.
1969  Само еден ден по шесте брутални убиства, членовите на култот Чарлс Менсон напаѓаат уште еднаш: овој пат жртви се Лено и Роузмари Лебјанка.
1977  Во Њујорк уапсен е Дејвид Берковиц, попознат како Синот на Сем, сериски убиец кој досега има признаено дека извршил шест убиства.
2000  Според следачот на промената на светското население на www.ibiblio.org, светската популација ја достигнува бројката од 6 милијарди.
2005  Ли Сунг Сеп од Јужна Кореја умира поради преголем замор предизвикан од непрестајно 49-часовно играње на World Of Warcraft и StarCraft.
1865  Александар Петрович Глазуновруски композитор, последен претставник на руската национална школа.
1888  Кристофер — принц на Грција.
1893  Прежихов Воранц — словенечки писател.
1902  Арне Тиселиусшведски хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1912  Жорже Амадо - бразилски писател.
1937  Јован Павловски — македонски поет.
1947  Ијан Андерсон — шкотски рок-музичар, член на групата „Џетро тал“ (Jethro Tull).
1939  Вера Сојчевска - Антиќ — македонски историчар.
1960  Антонио Бандерасшпански глумец.
1966  Хајрула Мисини — поранешен член на ОНА.
1967  Ридик Боуамерикански боксер, светски првак во тешка категорија.
1971  Рој Кинирски фудбалер и тренер.
1973  Хавиер Занети — аргентински фудбалер.
1992  Дајер Кинтана — колумбиски велосипедист.
1994  Бернардо Силва — португалски фудбалер.
1870  Жил Пјер Рамбир — француски ентомолог.
1896  Ото Лилиенталгермански пионер во областа на летањето, првиот човек кој летал со едрилица, поради што е познат како „Кралот на едрилиците“.
1903  Јордан Пиперкатамакедонски револуционер.
1912  Паул Валот — германски архитект.
1915  Хенри Мозлианглиски физичар.
1954  Роберт Годард — американски професор по физика.
1969  Тоне Селишкар — словенечки писател.
2008  Ајсак Хејс — американски соул-пејач.
2022  Кирил Дојчиновски — македонски и југословенски фудбалер.


11 август настани родени починале
480 п.н.е.  Персијците под водство на Ксеркс извојуваат победа над Спартанците под водство на кралот Леонид, чии војници се бореле до смрт, во Термопилската битка.
1918  Прва светска војна: Завршува Битката кај Амјен.
1929  Бејб Рут станува првиот бејзболист во историјата со повеќе од 500 претрчувања.
1934  Отворен е федералниот затвор на островот Алкатраз во Калифорнија.
1941  Британскиот премиер Винстон Черчил и претседателот на САД Франклин Рузвелт ја формулираа прочуената „Атлантска повелба“, чии начела ги прифатија и Обединетите нации во својата Декларација од 1945 година. Три дена подоцна, тие ја потпишаа повелбата.
1960  Чад прогласува независност.
1966  Џон Ленон одржува конференција за печат во Чикаго и се извинува за својата изјава од 4 март во која вели дека Битлси се попопуларни од Исус.
1972  Последната американска воена копнена единица го напушта Јужен Виетнам.
1999  Целосно затемнување на Сонцето во Европа и Азија.
2003  НАТО презема команда над мировните сили во Авганистан. Тоа е прва интервенција надвор од Европа во 54 годишната историја на НАТО.
1814  Иван Мажураниќ — хрватски писател.
1858  Кристијан Ејкманхоландски доктор и Нобелов лауреат.
1883  Ернст Штадлер — германски поет.
1902  Норма Ширер — канадско-американска филмска глумица.
1926  Арон Клугбритански хемичар.
1928  Риза Идризи — учесник во НОВ.
1931  Фимчо Муратовски — македонски диригент.
1933  Божидар Тодоровски - Бодле — македонски поет.
1934  Данило Бата Стојковиќ — српски глумец.
1946  Милан Гутовиќ — српски глумец.
1947  Јоргос Караџаферис — грчки политичар.
1949  Ѓорѓи Спасов — македонски политичар.
1950  Стив Возњакинформатички пионер и основач на фирмата Apple заедно со Стив Џобс.
1954  Џо Џексон — англиски музичар и композитор.
1957  Жарко Башески — македонски вајар.
1958  Џа Вобл — англиски бас-гитарист, поет и композитор.
1960  Томислав Ивковиќ — хрватски фудбалски голман и тренер.
1964  Сашо Пижевски - Пиже — македонски шоумен.
1967  Масимилијано Алегри — италијански фудбалер и тренер.
1971  Лидија Димковска — македонска писателка.
1976  Иван Кордоба — колумбиски фудбалер.
1996  Роман Соркин — израелски кошаркар.
1999  Никола Серафимов — македонски фудбалер.
1578  Педро Нуњеспортугалски математичар.
1844  Јернеј Копитар — словенечки преродбеник.
1898  Никола Филипчев — македонски револуционер.
1919  Ендрју Карнегишкотски индустријалец и филантроп.
1939  Џаноберто Бугатииталијански конструктор на автомобили.
1956  Џексон Полокамерикански уметник, претставник на апстрактниот експресионизам.
1987  Живко Чинго — истакнат македонски прозаист и драмски писател.
1996  Баба Ванѓа — македонско-бугарска јасновитка.
2010  Хорас Лант — американски славист и македонист.
2014  Владимир Беара — југословенски фудбалер и тренер.
2014  Робин Вилијамс — американски глумец.
2019  Гордан Михиќ — српски и југословенски сценарист.


12 август настани родени починале празници
30 п.н.е.  Клеопатра VII, последен владетел на Египет од Птоломејската династија, извршила самоубиство по поразот на Марко Антониј од страна на Октавијан.
1833  Основан е градот Чикаго, Илиноис.
1908  Направен е првиот „Форд Т“.
1914  Прва светска војна: Велика Британија ѝ објавила војна на Австроунгарија.
1945  Основано е Македонското лекарско здружение.
1952  Атомски проби: Советскиот проект за атомска бомба продолжува со детонација на Joe 4, првото Советско термојадрено оружје.
1952  Ноќта на убиените поети: По наредба на Сталин убиени се тринаесет видни еврејски писатели, поети, уметници, музичари и глумци во затворот Љубјанка во Москва.
1960  Лансиран е „Ехо I“ — првиот комуникациски сателит.
1978  Јапонија и Народна Република Кина го потпишале Договорот за мир и пријателство.
1990  Осветен е Соборниот храм на Македонската православна црква во Скопје, посветен на Св. Климент Охридски.
1503  Кристијан IIIдански крал.
1664  Рахел Рејсх — холандска сликарка.
1831  Мадам Блаватска — руска спиритуалистка.
1843  Колмар фон дер Голцгермански фелдмаршал и турски паша.
1853  Стојан Заимов — бугарски револуционер.
1884  Давид Бергелсон — советски писател.
1887  Ервин Шредингеравстриски теоретски физичар.
1905  Бане Андреев — учесник во НОБ.
1925  Норис и Рос Меквертершкотски близнаци — основачи на Гинисовата книга на рекорди.
1930  Џорџ Сорос — американски претприемач.
1930  Никола Узунов — македонски универзитетски професор, член на МАНУ.
1949  Марк Нофлер — британски гитарист.
1952  Хади Незир — македонски политичар.
1954  Франсоа Оландпретседател на Франција.
1958  Беќир Синани — поранешен член на ОНА.
1967  Емил Костадинов — бугарски фудбалер.
1971  Пит Сампрас — американски тенисер.
1973  Марк Јулиано — италијански фудбалер.
1975  Кејси Афлек — американски глумец.
1977  Ива Мајоли — хрватска тенисерка.
1982  Бобан Грнчаров — македонски фудбалер.
1983  Клас-Јан Хунтелар — холандиски фудбалер.
1988  Тиџеј ван Гардерен — американски велосипедист.
1988  Тајсон Фјури — британски боксер.
1989  Том Клеверли — англиски фудбалер.
1990  Марио Балотели — италијански фудбалер.
1991  Мадс Менса Ларсен — дански ракометар.
1996  Артур Мело — бразилски фудбалер.
30 п.н.е.  Клеопатра VII — последен владетел на стар Египет од Птоломејската династија.
1648  Ибрахим Iотомански султан.
1689  Инокентиј XIримски папа.
1827  Вилијам Блејканглиски поет, визионер, сликар и печатар.
1848  Џорџ Стивенсонанглиски пронаоѓач, познат како „татко на железницата“.
1900  Вилхелм Штајницавстриски шаховски велемајстор, првиот официјален светски шаховски првак.
1920  Јон Драгумис — грчки дипломат.
1952  Ицик Фефер — советски поет.
1952  Давид Хофштајн — советски поет.
1952  Давид Бергелсонсоветски поет.
1952  Перец Маркиш — советски поет.
1952  Лајб Квитко — советски поет.
1955  Томас Мангермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1929 година.
1956  Џанпјеро Комби — италијански фудбалер.
1982  Хенри Фондаамерикански глумец.
1988  Жан Мишел Баскија — француски глумец.
1989  Вилиjам Шокли — американски физичар — пронаоѓач на транзисторот и добитник на Нобеловата награда.
1992  Џон Кејџ — американски композитор, теоретичар и писател.
2014  Лорен Бекол — американска филмска глумица.
2022  Клаудио Гарела — италијански фудбалски голман.
1999  Обединети Нации — Меѓународен ден на младоста.


13 август настани родени починале
1624  Францускиот крал Луј XIII го поставува кардиналот Ришелје за премиер.
1792  Француските револуционери ги апсат членовите на кралското семејство само три дена по укинувањето на монархијата и соборувањето на кралот Луј XVI.
1814  Холандија ѝ го отстапува ’Ртот на Добра Надеж на Велика Британија.
1914  Во текот на Првата светска војна, Франција и објавува војна на Австроунгарија.
1923  Мустафа Кемал Ататурк станува прв претседател на Турција.
1961  Властите на Источна Германија ја затвораат границата меѓу Источен и Западен Берлин кај Бранденбуршката порта и почнуваат со изградба на 155 километри долг ѕид по границата со Западен Берлин. Ѕидот е урнат во ноември 1989 година, по што Германија повторно се обединува.
1964  Во Велика Британија се извршени последните смртни казни со бесење на два затвореника во Ливерпул и Манчестер, осудени на смрт заради убиства.
1998  Швајцарските банки и еврејските групи постигнуваат договор со кој се предвидува исплаќање на сума од 1.250.000.000 долари како надомест на жртвите од холокаустот во текот на Втората светска војна.
2001  Потпишан е Охридскиот рамковен договор.
1814  Андерс Јонас Ангстремшведски физичар.
1871  Карл Либкнехтгермански револуционер.
1888  Џон Логи Бердшкотски телевизиски пионер.
1899  Алфред Џозеф Хичкоканглиски филмски режисер.
1902  Феликс Ванкелгермански инженер, пронаоѓач на вртежниот мотор.
1916  Радослав К. Петковски — македонски писател.
1926  Фидел Кастрокубански револуционер и претседател.
1931  Блаже Павловски — македонски поет.
1936  Живко Чингомакедонски писател.
1943  Роберт Хол — американски економист.
1946  Џенет Јелен — американска економистка, претседател на Системот на федерални резерви.
1952  Горица Поповиќ — српска глумица.
1956  Милан Калина — југословенски ракометар.
1959  Томас Равели — шведски фудбалски голман.
1966  Мигел Мирандафудбалски голман од Перу.
1970  Алан Ширер — англиски фудбалер.
1934  Нико Крањчар — хрватски фудбалер.
1985  Грега Боле — словенечки велосипедист.
1986  Драгица Кресоја — македонска ракометарка.
1989  Давиде Чимолаи — италијански велосипедист.
1992  Лукас Моура— бразилски фудбалер.
1995  Преснел Кимпембе— француски фудбалер.
1996  Саша Лукиќ— српски фудбалер.
1447  Филипо Марија Висконти — војвода на Милано.
1826  Рене Теофил Јасинт Ленекфранцуски лекар, пронаоѓач на стетоскопот.
1863  Ежен Делакроафранцуски сликар, претставник на романтизмот во француското сликарство.
1882  Вилијам Стенли Џевонс — англиски економист.
1895  Трајко Китанчев — македонски општественик, литерат, револуционер, просветен работник.
1908  Стеван Сремацсрпски писател.
1910  Флоренс Најтингеланглиска медицинска сестра, основач на првото училиште за болничарки.
1912  Жил Маснефранцуски композитор.
1917  Едуард Бухнергермански хемичар, добитник на Нобелова награда.
1936  Иван Георгов — македонски педагог.
1946  Херберт Џорџ Велсанглиски писател.
1974  Тина Брукс — американски џез-музичар.
1984  Тигран Петросјанерменски шахист и светски шаховски првак.
1995  Симеон Гугуловски — македонски оперски пејач.


14 август настани родени починале
1457  Гутенберговата печатница во Мајнц ја издава првата печатена книга во боја - „Мајнчки псалтир(на сликата) отпечатена во црвена и црна боја.
1784  На островот Кодијак покрај Алјаска основана е првата руска колонија. Во 1867 година САД ја купуваат Алјаска од Царска Русија за 7,2 милиони долари.
1893  Франција воведува регистрација на моторните возила.
1941  Втора светска војна: Официјално е објавен текстот на Атлантската повелба потпишана од британскиот премиер Винстон Черчил и американскиот претседател Франклин Рузвелт .
1945  Јапонија ги прифаќа условите за предавање на сојузниците во Втората светска војна.
1947  Пакистан добива независност од британската Индиска империја под администрација на Велика Британија и се приклучува на Комонвелтот.
1949  Формиран е Македонскиот фудбалски сојуз.
2009  За 7 часа 42 минути и 32 секунди македонскиот пливачки маратонец Томи Стефановски го преплива каналот Ламанш. По Нико Нестор во 1959 година и Атина Бојаџи во 1969 година, тој е третиот Македонец што го препливал каналот кој го дели Британскиот Oстров од останатиот дел од Европа.
1714  Клод Вернерфранцуски сликар.
1740  Пиј VIIримски папа.
1777  Ханс Кристијан Ерстеддански физичар.
1867  Џон Голсвордианглиски писател и Нобелов лауреат, автор на познатата трилогија „Сага за Форсајтови“.
1868  Петар Поп Арсов — македонски револуционер, основоположник на Македонската револуционерна организација.
1876  Алекандар Обреновиќсрпски крал.
1912  Френк Опенхајмер — американски физичар.
1915  Видое Смилевски - Батомакедонски народен херој, истакнат револуционер и општествено-политички работник.
1919  Раде Јовчевски - Корчагинмакедонски народен херој.
1941  Дејвид Крозби — американски рок-музичар.
1945  Елена Кожухарова — македонска поетеса.
1945  Вим Вендерс — германски филмски режисер.
1959  Меџик Џонсон — американски кошаркар.
1966  Фреди Ринкон — колумбиски фудбалер.
1966  Паоло Тофоли — италијански одбојкар.
1983  Мила Кунис — американска филмска глумица.
1984  Џорџо Кјелини — италијански фудбалер.
1986  Робин Седерлинг — шведски тенисер.
1987  Матео Работини — италијански велосипедист.
1987  Јакопо Гварниери — италијански велосипедист.
1989  Андер Ерера — шпански фудбалер.
1996  Макси Гомес — уругвајски фудбалер.
1464  Пиј IIримски папа.
1484  Сикст IV — римски папа.
1931  Златко Шнајдер — хрватски и југословенски комунист, секретар на СКОЈ.
1941  Пол Сабатјефранцуски хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1942  Алексеј Троицки — руски шаховски композитор.
1956  Бертолт Брехтгермански писател.
1958  Фредерик Жолио-Кирифранцуски физичар и Нобелов лауреат.
1977  Александар Лурија — руски невролог и психолог.
1988  Енцо Ферарииталијански конструктор на спортски автомобили.
1994  Елијас Канети — германско-британски писател, добитник на Нобеловата награда во 1981 година.
2004  Чеслав Милошполски писател и нобеловец.


15 август настани родени починале
1519  Основан е градот Панама, главен град на истоимената земја.
1824  Ослободени американски робови ја основаат Либерија.
1877  Томас Едисон (на сликата) ја прави првата трајна снимка во историјата — „Мери имаше јагненце“.
1947  Индија добива независност од Велика Британија и станува првата независна нација од Комонвелтот.
1960  Република Конго (Бразавил) ја прогласува својата независност од Франција.
1971  Бахреин стекнува независност од Велика Британија.
866  Роберт I — француски крал.
1250  Матео I Висконти — владетел на Милано.
1316  Јован — Ерл од Корнвол.
1542  Акбар Велики — владетел на Могулското Царство.
1769  Наполеон Бонапартфранцуски цар и еден од најголемите војсководци во историјата.
1771  Валтер Скотшкотски писател.
1881  Борис Мончев — македонски револуционер.
1883  Иван Мештровиќхрватски вајар.
1892  Луј де Број — француски физичар.
1904  Антон Југов — бугарски политичар.
1915  Благоја Стефановски - Гојчо — македонски револуционерен и воен раководител.
1921  Борислав Џинлески — македонски ветеринар.
1925  Оскар Питерсон — американски џез-музичар.
1926  Костис Стефанопулоспретседател на Грција.
1950  Ана — британска принцеза.
1961  Мет Џонсон — британски музичар.
1963  Владимир Петковиќ — босанско-швајцарски фудбалски тренер.
1972  Бен Афлекамерикански глумец и сценарист.
1976  Будевијн Зенден — холандски фудбалер.
1981  Џампаоло Карузоиталијански велосипедист.
1981  Брендан Хансенамерикански пливач.
1987  Михел Кредер — холандски велосипедист.
1988  Бобан Марјановиќ — српски кошаркар.
1038  Иштван I — унгарски крал.
1728  Марен Марефранцуски композитор и виолист.
1799  Џузепе Паринииталијански поет.
1917  Коста Шахов — македонски деец.
1929  Лука Ќеловиќ — српски мецена и основач на Српскиот комитет на четничка акција.
1939  Алберт Сониксен — американски новинар.
1949  Растко Петровиќ — српски писател, дипломат и критичар.
1951  Артур Шнабелполски пијанист.
1967  Рене Магритбелгиски надреалистички уметник.
1975  Шеик Муџибур Рахманпретседател на Бангладеш.
2000  Ена Беговиќ — хрватска и југословенска глумица.
2013  Славомир Мрожек — полски писател.
2021  Герд Милер — германски фудбалер.


16 август настани родени починале
1896  Во Јукон, северозападниот дел на Канада, откриено е злато кое поттикнало десетици илјади авантуристи да тргнат во потрага, во тнр. златна треска.
1914  Британскиот експедициски корпус се истовари во Франција. Со тоа, Велика Британија го почна активното учество во Првата светска војна.
1930  Уб Иверкс го прави првиот звучен цртан филм во боја, наречен Fiddlesticks (Бесмислици).
1960  Кипар стекнал независност од Велика Британија.
1960  Џозеф Китингер скокнал со падобран над Ново Мексико на висина од 31.330 метри, со што поставил три сѐ уште актуелни рекорди: највисок скок, најдолг слободен пад и најголема брзина на човек без летало.
1977  Елвис Присли, кралот на рокенролот (на сликата), починал од предозираност со дрога во својот дом во Грејсленд на 42 години.
1845  Габриел Липманфранцуски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1860  Жил Лафоргфранцуски поет.
1867  Антонио Нобре — португалски писател.
1876  Иван Билибинруски илустратор на сказни и сценограф.
1913  Менахем Бегин — израелски политичар.
1920  Чарлс Буковскиамерикански поет и романсиер.
1929  Бил Еванс — американски џез-пијанист и композитор.
1946  Павао Павличиќ — хрватски писател.
1949  Скот Ештонамерикански рок-музичар, член на групата Стуџис (The Stooges).
1953  Миша Алексиќ — српски рок-музичар, член на групата Рибља чорба.
1958  Мадонаамерикански пејачка.
1961  Иван Пудар — хрватски фудбалски голман и тренер.
1965  Горан Баре — хрватски рок-музичар, член на групата Мајке.
1968  Матеја Свет — словенечка и југословенска скијачка.
1973  Милан Рапаиќ — хрватски фудбалер.
1974  Кристина Егерсеги — унгарска пливачка.
1981  Влатко Митков — македонски ракометар.
1981  Роке Санта Крус — парагвајски фудбалер.
1982  Џолион Лескот — англиски фудбалер.
1982  Теодор Салпаров — бугарски одбојкар.
1989  Муса Сисоко — француски фудбалер.
1992  Диего Шварцман — аргентински тенисер.
1995  Јосип Јурановиќ — хрватски фудбалер.
2001  Јаник Синер — италијански тенисер.
1339  Ацоне Висконти — владетел на Милано.
1705  Јакоб Бернулишвајцарски математичар и научник.
1888  Џон Пембертонамерикански аптекар и создавач на Кока-колата.
1893  Жан Мартин Шаркофранцуски лекар, еден од најголемите невролози на сите времиња; се занимаваше со проблемите на хистеријата, хипнотизмот и склерозата.
1938  Роберт Џонсон — американски блуз-музичар.
1948  Бејб Рутамерикански бејзбол играч.
1949  Маргарет Мичеламериканска романсиерка, авторка на една од најпознатите и најпродавани книги во историјата „Одвеано со виорот“.
1956  Бела Лугошиунгарски глумец.
1977  Елвис Прислиамерикански пејач, музичар и глумец, икона на поп-културата. Наречен „Крал на рокенролот“.
1997  Нусрет Фатех Али Кан — пакистански музичар.
2007  Макс Роуч — американски џез-музичар.
2018  Арета Френклин — американска соул-пејачка.
2019  Питер Фондаамерикански глумец.


17 август настани родени починале
986  Во Ихтиманскиот Премин (Трајанова врата), византискиот цар Василиј II претрпува пораз во борба со војската на цар Самоил кој продолжува со нови освојувања сè до 991 година.
1593  Турскиот султан Мурат III ѝ објавил војна на Австрија, која траела 14 години. Војната ја завршува неговиот внук Ахмед I.
1807  Првиот американски пароброд, изработен од Роберт Фултон, тргнува на првото комерцијално поморско патување во светот.
1960  Габон стекнува независност од Франција.
1962  Петер Фехтер станал првата жртва на Берлинскиот ѕид — застрелан е додека се обидувал да ја напушти Источна Германија и да премине на западната страна на Берлин.
1998  Американскиот претседател Бил Клинтон на снимена изјава признава дека имал „неприкладна физичка врска“ со стажистката во Белата куќа Моника Левински.
1999  Земјотрес со сила од 7,4 степени ја погодил Турција, со епицентар 30 km југоисточно од Истанбул, при што загинале над 17.000 луѓе, а над половина милион останале без своите домови.
1873  Славејко Арсов — истакнат македонски револуционер и војвода.
1153  Вилијам IXгроф од Поатје.
1806  Јохан Каспар Мерцавстроунгарски гитарист и композитор.
1887  Маркус Гарвијамајски политички активист.
1893  Ме Вестамериканска глумица.
1902  Методија Андонов - Чентомакедонски револуционерпретседател на Президиумот на АСНОМ.
1911  Михаил Ботвиниксоветски шахист, светски првак.
1920  Морин О'Хара — американска филмска глумица.
1923  Мира Ступица — српска и југословенска театарска и филмска глумица.
1930  Тед Хјузбритански поет — сопруг на американската писателка Силвија Плат.
1935  Олег Табаков — советски и руски филмски глумец, директор на Московскиот уметнички театар.
1938  Теодорос Пангалос — грчки политичар.
1943  Роберт Де Нироамерикански глумец и режисер.
1952  Нелсон Пике — бразилски автомобилист, светски првак во трките на „Формула 1“.
1953  Драган Киќановиќ — српски и југословенски кошаркар.
1954  Здравко Боровница — српски фудбалер.
1957  Раби Абу Халил — либански музичар.
1957  Ален Исламовиќ — босански рок-музичар.
1960  Шон Пенамерикански глумец и режисер.
1964  Зоран Костиќ — српски рок-музичар.
1970  Џим Куриер — американски тенисер.
1971  Филипо Симеони — италијански велосипедист.
1975  Лујџи Мастранџело — италијански одбојкар.
1977  Тјери Анрифранцуски фудбалер.
1977  Вилијам Галас — француски фудбалер.
1978  Јелена Карлеуша — српска пејачка.
1993  Едерсон Мораесбразилски фудбалски голман.
1999  Тајрел Маласија — холандски фудбалер.
1153  Евстахиј IV — син на англискиот крал Стефан I.
1908  Радое Домановиќ — српски писател.
1943  Славчо Стојменскинароден херој на Југославија.
1969  Ото Штернгермански физичар и Нобелов лауреат.
1969  Лудвиг Мис ван дер Рое — германски и американски архитект.
1983  Ајра Гершвинамерикански текстописец, постар брат на композиторот Џорџ Гершвин.
1987  Рудолф Хес — заменик-фирер на Националсоцијалистичката партија.
2003  Стив Милерамерикански блуз-музичар.
2009  Џани Басо — италијански џез-музичар.
2014  Миодраг Павловиќ — југословенски и српски писател.
2015  Арсен Дедиќ — хрватски пејач и композитор.


18 август настани родени починале празници
1201  Основан е градот Рига.
1572  Во Париз се венчале Анри IV од Навара и Маргарита де Валоа, во обид да се помират католиците и протестантите. Обидот не успеал, бидејќи само неколку дена подоцна се случила Вартоломејската ноќ.
1917  Голем пожар во Солун уништува 32 % од градот и остава преку 70.000 луѓе без покрив над главата.
1943  На Славеј Планина, Дебрца формиран e првиот македонски „Мирче Ацев“; овој ден се слави како Ден на Армијата на Република Македонија (АРМ).
1958  Во САД е објавен контроверзниот роман на Владимир Набоков - Лолита.
1969  Џими Хендрикс, со познатата изведба на химната на САД го затвора фестивалот „Вудсток“.
1992  Лари Берд се повлекува од активно играње кошарка.
1450  Марко Марулиќ — хрватски поет.
1685  Брук Тејлор — англиски математичар.
1750  Антонио Салиери — италијански композитор и диригент.
1814  Иван Мажураниќхрватски поет.
1898  Стојан Христов — американски писател.
1903  Никола Мартиноскимакедонски ликовен уметник.
1933  Жист Фонтен — француски фудбалер.
1933  Роман Полански — полско-француски режисер.
1936  Роберт Редфордамерикански глумец.
1942  Радко Полич — југословенски и словенечки глумец.
1943  Џани Ривера — италијански фудбалер.
1952  Патрик Свејзи — американски глумец.
1969  Едвард Нортонамерикански глумец.
1969  Кристијан Слејтерамерикански глумец.
1983  Крис Бојд — шкотски фудбалер.
1984  Роберт Хут — германски фудбалер.
1984  Душан Баста — српски фудбалер.
1992  Богдан Богдановиќ — српски кошаркар.
1997  Ренато Санчес — португалски фудбалер.
2000  Ален Смаилагиќ — српски кошаркар.
1276  Адријан V — римски папа.
1503  Александар VIримски папа.
1559  Павле IV — римски папа.
1642  Гвидо Ренииталијански сликар — припадник на болоњската барокна школа.
1850  Оноре де Балзакфранцуски писател.
1872  Петар Прерадовиќ — хрватски писател.
1977  Тибор Дери — унгарски писател.
2018  Кофи Анан — седми генерален секретар на ООН, добитник на Нобеловата награда за мир во 2001 година.
  Ден на Армијата на Република Македонија (АРМ)


19 август настани родени починале
1692  Во Салем, Масачусетс, пет жени и еден свештеник се погубени поради практикување на вештерство.
1960  СССР го лансира во вселената Спутник 5; на него се наоѓаат кучињата Белка и Стрелка, 40 глувци, 2 стаорци и многу различни видови на растенија.
1990  Леонард Бернштајн го диригира својот последен концерт; го заклучува со изведбата на Седмата симфонија на Лудвиг ван Бетовен.
1999  Во Белград, десетици илјади Срби се собираат на протести, барајќи оставка од претседателот Слободан Милошевиќ.
1631  Џон Драјденанглиски поет.
1871  Орвил Рајтамерикански пионер во областа на воздухопловството.
1921  Џин Роденбери — американски сценарист.
1937  Киро Дојчиновски — македонски историчар.
1939  Џинџер Бејкер — англиски рок-музичар, член на групите Крим (Cream) и Блајнд фејт (Blind Faith).
1945  Ијан Гилан — англиски пејач — член на рок-групата „Дип Парпл“ (Deep Purple).
1946  Бил Клинтонамерикански претседател.
1948  Тошио Сузуки — јапонски филмски продуцент.
1952  Ненад Стојановски — македонски глумец.
1953  Нани Морети — италијански филмски режисер.
1954  Гоце Арнаудов — македонски пејач на фолклорна музика.
1957  Чезаре Прандели — италијански фудбалер и тренер.
1964  Пепи Манасков — македонски ракометар.
1964  Валери Тихоненко — руски и советски кошаркар.
1969  Метју Пери — канадско-американски глумец.
1971  Жоао Пинто — португалски фудбалер.
1974  Наталија Гули — руска кану-спринтерка.
1981  Игор Тасевски — македонски фудбалер.
1984  Алесандро Матри — италијански фудбалер.
1986  Боки 13 — македонски забавувач.
14  Октавијан Августримски цар.
1158  Џефри II — гроф на Бретања.
1284  Алфонсо — Ерл од Честер.
1580  Андреја Паладиоиталијански архитект, основоположник на паладијанскиот стил.
1662  Блез Паскалфранцуски математичар, физичар и филозоф.
1753  Балтазар Нојман — истакнат германски барокен архитект.
1929  Сергеј Дјагилевруски балетски импресарио.
1936  Федерико Гарсија Лоркашпански поет и драматург, убиен од франковистите на почетокот на Шпанската граѓанска војна.
1977  Граучо Марксамерикански комичар и глумец.
1994  Лајнус Полингамерикански хемичар.
1994  Роберт Рождественски — руски поет, добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.


20 август настани родени починале празници
1953  Советскиот Сојуз јавно објавува дека тестирал водородна бомба.
1968  200.000 трупи на Варшавскиот пакт и 5.000 тенкови вршат инвазија на Чехословачка, со што е задушена Прашката пролет.
1969  Битлси го завршуваат снимањето на Abbey Road; Џон Ленон, Пол Мекартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар за последен пат се заедно.
1991  Естонија се одвојува од Советскиот Сојуз.
1561  Јакопо Перииталијански композитор.
1779  Јенс Јакоб Берцелиусшведски хемичар.
1847  Болеслав Прус — полски писател.
1877  Јован Скерлиќ — српски писател и книжевен критичар.
1890  Х. П. Лавкрафтамерикански писател.
1901  Салваторе Квазимодоиталијански писател.
1936  Карла Фрачи — италијанска балерина и глумица.
1937  Андреј Кончаловски — руско-американски режисер.
1941  Стеван Остоиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1942  Ајсак Хејс — американски соул-пејач.
1943  Драган Николиќ — српски глумец.
1944  Раџив Гандипремиер на Индија.
1948  Роберт Плант — британски пејач, член на рок-групата „Led Zeppelin“.
1961  Стјепан Девериќ — југословенски и хрватски фудбалер.
1964  Дино Дворник — хрватски пејач и глумец.
1965  КРС-1 — американски рапер.
1974  Ејми Адамс — американска глумица.
1980  Самуел Димуленфранцуски велосипедист.
1983  Јури Жирков — руски фудбалер.
1985  Алваро Негредо — шпански фудбалер.
1986  Даниел Мартинирски велосипедист.
1986  Дамјен Годен — француски велосипедист.
1992  Деми Ловато — американска пејачка и глумица.
1995  Магнус Ландин Јакобсен — дански ракометар.
1999  Џо Вилок — англиски фудбалер.
984  Јован XIVримски папа.
1823  Пиј VII — римски папа.
1887  Жил Лафоргфранцуски поет.
1914  Пиј X — римски папа.
1917  Адолф фон Баејергермански хемичар и Нобелов лауреат.
1918  Матеј Геров — македонски деец.
1959  Алфред Кубин — австриски цртач, илустратор и писател.
1983  Александар Ранковиќ — српски и југословенски политичар, потпретседател на СФРЈ.
1994  Александар Петровиќ — српски и југословенски филмски режисер.
  Унгарија — Ден на Свети Стефан, главен национален празник.


21 август настани родени починале
1897  Англискиот лекар Роналд Рос го открил видот на комарец пренесувач на маларијата, што било пресудно за сузбивање на болести која предизвикала смрт на милиони луѓе. Еден од првите нобеловци за медицина во 1902.
1911  Од парискиот музеј „Лувр“ украдена е сликата „Мона Лиза“ на познатиот сликар Леонардо да Винчи. Сликата е пронајдена и вратена во музејот дури по две години во 1913 година.
1944  Во Дамбартон Оукс близу Вашингтон започнала конференцијата помеѓу СССР, САД, Велика Британија и Кина со цел основање на четирите главни органи на ОН, а тоа се Совет за безбедност, Генерално собрание, Меѓународен суд за правда и постојаните секретаријати.
1968  Трупите на членките на Варшавскиот пакт, без Романија, ја окупирале Чехословачка. Околу 200.000 војници ги зазеле сите значајни пунктови во земјата. Со тоа е задушена „Прашката пролет“, т.е. обидот на Комунистичката партија за осамостојување на ЧСР со Александар Дубчек на чело. Со оваа окупација воспоставен е принципот на „ограничен суверенитет“ на источноевропските комунистички земји.
1983  Филипинскиот опозиционен водач Бењино Акино бил убиен по излегувањето од авионот на аеродромот во Манила при враќањето во земјата по тригодишното прогонство во САД. Убиството го организирал филипинскиот диктатор Фердинанд Маркос.
1990  На централниот градски плоштад во Прага 100.000 граѓани за првпат слободно ја одбележале годишнината од инвазијата на Варшавскиот пакт врз Чехословачка 1968 година.
2000  Словенечкиот пливач Мартин Стрел, под мотото „За мир, пријателство и чисти води“ пливал по Дунав од неговиот извор во Германија до утоката во Црно Море, при што го соборил рекордот за овој вид на пливање и влегол во Гинисовата книга со препливани повеќе од 2.900 км. Стрел го започнал својот поход на 25 јуни.
2006  Во Нов Зеланд крунисан маорскиот крал Тухеитиа Паки.
1165  Филип II Август — фрацуски крал.
1725  Жан Батист Грез — фрацуски класицистички сликар.
1780  Јернеј Копитар — словенечки преродбеник.
1789  Огистен-Луј Коши — фрацуски математичар.
1904  Каунт Бејзи — американски џез-музичар.
1936  Вилт Чемберлен — американски кошаркар.
1938  Кени Роџерс — американски кантри-музичар и глумец.
1943  Стеван Ацевски - Стевче — македонски филмски работник.
1944  Питер Вир — австралиски филмски режисер.
1952  Џо Страмер — англиски музичар.
1956  Ким Катрал — британска глумица.
1961  Небојша Зоркиќ — српски и југословенски кошаркар.
1967  Серж Танкијан — ерменско-американски музичар.
1973  Сергеј Брин — основач на Google.
1985  Николас Алмагро — шпански тенисер.
1986  Јусејн Болт — јамајски атлетичар.
1988  Роберт Левандовски — полски фудбалер.
1992  Боби Мојсоски — македонски пејач.
1940  Лав Троцкируски комунистички водач и марксистички теоретичар.
1964  Палмиро Тољати — италијански политичар, претседател на Комунистичката партија на Италија.
1978  Чарлс Имс — американски дизајнер и архитект.
1979  Џузепе Меаца — италијански фудбалер.
1988  Реј Имс — американска дизајнерка и архитектка.
1995  Нани Лој — италијански режисер.
1999  Јежи Харасимович — полски поет.


22 август настани родени починале
476  Варварскиот водач Одоакар го опустошил Рим и се прогласил за крал на Италија. Со тоа завршило постоењето на Западното Римско Царство.
565  Света Колумба прва го здогледала чудовиштето од Лох Нес.
1642  Чарлс I го нарекол Парламентот „предавници“. Започнала Англиската граѓанска војна.
1846  САД го анектираа Ново Мексико.
1849  Изведен е првиот воздушен напад во историјата: Австрија од беспилотни воздушни балони исфрлила бомби врз Венеција.
1864  Дванаесет земји ја потпишале Првата женевска конвенција. Основан е Црвениот крст.
1911  Откриена е кражбата на „Мона Лиза“, прочуеното дело на Леонардо да Винчи, од парискиот музеј во Лувр.
1647  Дени Папен — француски физичар.
1760  Лав XIIримски папа.
1862  Клод Дебиси — француски композитор.
1878  Ладислав Клима — чешки писател и филозоф.
1902  Денг Сјаопингпремиер на НР Кина.
1917  Џон Ли Хукер — американски блуз-музичар.
1920  Реј Бредбери — американски писател.
1924  Кузман Смилевски — македонски партизан.
1928  Карл Хајнц Штокхаузен — германски композитор.
1946  Васил Тоциновски — македонски писател.
1958  Вернон Рид — американски рок-музичар.
1963  Тори Амос — американска поп-пејачка.
1964  Матс Виландер — шведски тенисер.
1966  ГЗА — американски рапер.
1967  Лејн Стејли — американски пејач.
1968  Александр Мостовој — руски фудбалер.
1987  Џанлука Брамбила — италијански велосипедист.
1988  Артем Ѕјуба — руски фудбалер.
1995  Дуа Липа — британска поп-пејачка.
1996  Жуниор Фирпо — доминиканско-шпански фудбалер.
1997  Лаутаро Мартинес — аргентински фудбалер.
1241  Грегориј IXримски папа.
1280  Никола III — римски папа.
1350  Филип VI Валоа — француски крал.
1452  Ричард III — англиски крал.
1545  Чарлс Брендон — Прв војвода од Сафолк.
1553  Џон Дадли — англиски политичар.
1831  Ференц Казинци — унгарски поет.
1883  Иван Сергеевич Тургенев — руски писател.
1891  Јан Неруда — чешки поет и новинар.
1920  Андерс Цорн — шведски сликар и бакрорезец.
1925  Војтех Хинаис — чешки сликар и графичар.
1958  Роже Мартен ди Гар — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1937 година.
1978  Џомо Кенијата — африкански борец против колонијализмот.
1986  Џелал Бајар — третиот претседател на Турција.
2004  Ота Шик — чешки економист и политичар.
2010  Стјепан Бобек — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
2018  Ед Кинг — американски рок-музичар.


23 август настани родени починале
1839  Велика Британија на почетокот на Опиумската војна против Кина го зазеде Хонгконг кој од 1942 година стана независна колонија.
1866  Завршува Австриско-пруската војна
1914  Јапонија ѝ објави војна на Германија во Првата светска војна. На Версајската конференција во 1919 година на победничката Јапонија и се доделени многу германски колонии во Тихиот Океан како награда за учествувањето во војната на страната на силите на Антантата.
1927  Во Бостон се погубени анархистите Сако и Ванцети, по судскиот процес кој предизвикал доста контроверзии
1939  Министрите за надворешни работи на Германија и на СССР, Јоаким Рибентроп и Вјачеслав Молотов во Москва потпишаа спогодба за ненапаѓање. Во документот двете сили се обврзаа за „запирање“ на секој акт на насилство. Меѓутоа, две години подоцна Германија ја прекрши спогодбата и го нападна Советскиот Сојуз на 22.06.1941 година.
1948  Основан е Светскиот совет на црквите.
1952  Основана е Арапската Лига.
1962  Американскиот телекомуникациски сателит „Телстар“ за првпат емитуваше телевизиски пренос на линијата САД - Европа.
1975  Комунистите ја освојуваат власта во Лаос по долга граѓанска војна.
1990  Ерменија прогласува независност од СССР.
1740  Иван VI — руски цар.
1754  Луј XVI — француски крал.
1761  Готлоб Ернст Шулцегермански скептички филозоф.
1811  Огист Браве — француски физичар.
1849  Вилијам Хенли Ернест — англиски поет.
1864  Елефтериос Венизелос — грчки револуционер и политичар.
1878  Едмон Бушје Де Бел — француски писател.
1880  Александар Грин — руски писател.
1887  Алвин Хансен — американски економист.
1910  Џузепе Меаца — италијански фудбалер.
1924  Роберт Солоу — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1924  Ефраим Кишон — израелски писател, сценарист и режисер.
1926  Ана Липша - Тофовиќ — југословенска и македонска оперска пејачка.
1929  Золтан Цибор — унгарски фудбалер.
1929  Вера Мајлс — американска глумица.
1946  Кит Мун — англиски рок-музичар, член на групата „Ху“.
1952  Сантилјана — шпански фудбалер.
1954  Филип Емегвали — нигерски инженер.
1959  Едвин Колинс — шкотски рок-музичар, продуцент и телевизиски глумец.
1962  Шон Рајдер — британски поп-рок-музичар, член на групата Хепи Мандис (Happy Mondays).
1966  Марко Брачи — италијански одбојкар.
1970  Ривер Феникс — американски глумец.
1971  Деметрио Албертини — италијански фудбалер.
1977  Јелена Розга — хрватска поп-пејачка.
1984  Андреана Чекиќ — српска пејачка.
1990  Стефан Спировски — македонски фудбалер.
1994  Јусиф Нуркиќ — босански кошаркар.
1806  Шарл Кулон — француски физичар.
1832  Јохан Георг Ваглер — германски зоолог.
1926  Рудолф Валентино — американски глумец.
1987  Дидје Пирони — француски автомобилист во трките на „Формула 1“.
2006  Магдолна Хас — унгарска македонистка.
2018  Екрем Хусеин — македонски балетан.


24 август настани родени починале
79  Катастрофална ерупција на Везув - вулкан во Италија. Затрупани се градовите Помпеја и Херкуланеум.
1572  Бартоломејска ноќ во Франција: по наредба на Катерина Медичи, започнал масакрот на хугенотите во кој за неколку недели се убиени помеѓу 5.000 и 30.000 протестанти.
1814  Британските војски го нападнале Вашингтон и ја запалиле Белата куќа и неколку други јавни објекти.
1821  Потпишан е Договорот од Кордоба - денешен Веракрус, со кој Мексико се стекнало со независност од Шпанија.
1891  Томас Едисон ја патентирал камерата за подвижни слики.
1899  Група загрепски научници откриле коски, заби и орудиja на пралуѓето на подрачјето на Крапина, наодите биле значаен доказ за вистинската Дарвинова наука за еволуцијата.
1912  Алјаска е официјално прогласена за американска територија.
1939  Потпишан е договорот Молотов-Рибентроп за ненапаѓање помеѓу СССР и Нацистичка Германија.
1960  Во Восток на Антарктикот е измерена рекордно најниската температура: −88 °C .
2006  Дефиниран поимот „планета“ од страна на МАС во Прага, Чешка, според кој Плутон е џуџеста планета, а Сончевиот Систем има 8 планети.
2016  Откриена планетата Проксима Кентаур b — најблиската вонсончева планета до нашиот Сончев Систем.
1113  Џефри Плантагенет — гроф на Анжу.
1669  Алесандро Марчело — италијански благородник, поет, филозоф, математичар и композитор.
1899  Хорхе Луис Борхес — аргентински писател.
1922  Хауард Зин — американски историчар.
1927  Хари Марковиц — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1990 година.
1936  Љубка Рондова — бугарска пејачка.
1946  Горан Марковиќ — српски и југословенски режисер.
1947  Пауло Коелјобразилски писател.
1948  Жан Мишел Жар — француски композитор и музичар.
1954  Елвис Костело — англиски рок-музичар.
1964  Дарјан Петрич — словенечки и југословенски пливач.
1964  Сузана Спасовска — македонска фолк пејачка.
1964  Лилјана Николовска — југословенска и хрватска пејачка.
1965  Реџи Милер — американски кошаркар.
1968  Андреас Кисер — бразилски рок-музичар.
1982  Жозе Бозингва — португалски фудбалер.
1977  Денилсон — бразилски фудбалер.
1989  Росио Игарзабал — аргентинска глумица и пејачка.
1990  Хуан Питер Ланзани — аргентински глумец.
1838  Ференц Келчеи — унгарски поет.
1883  Анри V — крал на Франција.
1906  Константинос Гарефис — андартски капетан.
1912  Лазар Дојамов — андартски капетан.
1990  Сергеј Довлатов — руски писател.
2003  Вилфред Тесиџер — британски истражувач и арабист.
2014  Ричард Атенборо — англиски глумец.
2021  Чарли Вотс — англиски рок-музичар, член на групата Ролинг стоунс.


25 август настани родени починале
1831  Во Лондон британскиот научник, физичар и хемичар Мајкл Фарадеј откри дека електрицитетот може да се создава од магнет.
1903  Илинденско востание: Востаниците го нападнаа и ослободија гратчето Невеска, нахиски (општински) центар во Леринската околија. Ослободувањето на Невеска е еден од најзначајните настани во времето на Илинденското востание.
1944  Во селото Шешково, Кавадаречко, е формирана првата македонска дивизија на НОВЈ, во чиј состав влегоа II, IX и X македонска бригада.
1530  Иван Грознируски цар.
1540  Лејди Кетрин Грејгрофица од Хартфорд.
1845  Лудвиг IIкрал на Баварија.
1903  Арпад Ело — унгарско-американски физичар.
1930  Шон Конери — шкотски глумец.
1933  Вејн Шортер — американски џез-музичар.
1934  Акбар Хашеми Рафсанџани — ирански политичар.
1936  Зилда Арнс — бразилски педијатар.
1938  Неда Лозановска — македонска поетеса.
1941  Анџело Доменгини — италијански фудбалер.
1949  Џон Севиџ — американски глумец.
1949  Џин Симонс — американски рок-гитарист и пејач.
1951  Роб Халфорд — англиски пејач, член на групата „Џудас прист“ (Judas Priest).
1955  Муса Демири — поранешен командант на ОНА.
1955  Бранислав Лечиќ — српски глумец и политичар.
1958  Тим Бартон — американски филмски режисер.
1961  Драган Илиевски — македонски писател.
1971  Антон Лазко — руски слалом-кајакар.
1983  Џовани Бернодо — француски велосипедист.
1985  Рада Манојловиќ — српска пејачка.
1989  Доминик Нерц — германски велосипедист.
1270  Луј IX Светиоткрал на Франција.
1776  Дејвид Хјум — шкотски филозоф.
1822  Вилијам Хершел — англиски астроном.
1900  Фридрих Ниче — германски филозоф.
1908  Анри Бекерел — француски физичар.
1936  Григори Зиновјев — руски револуционер и советски политичар.
1965  Џони Хајес — американски атлетичар.
1967  Пол Муни — американски глумец.
1984  Труман Капоти — американски писател.
2000  Иван Стамболиќ — српски и југословенски политичар.
2001  Алија — американска пејачка.
2006  Силва Капутикјан — советска и ерменска поетеса.
2009  Едвард Кенеди — американски сенатор.
2009  Виргилиј Невјестиќ — хрватски графичар.
2012  Нил Армстронгамерикански космонаут, првиот човек што стапнал на Месечината.
2018  Ванчо Петрушевски — македонски глумец.
2021  Милан Гутовиќ — српски глумец.
2022  Невенка Кочовска — македонска пејачка.


26 август настани родени починале
1071  Во Битката кај Манцикерт меѓу Византија и Селџучкиот султанат, византиската војска доживеала срамен пораз, а царот Роман IV Диоген бил заробен.
1498  Микеланџело бил најмен да ја направи скулптурата „Пиета“. Ја завршил следната година, а денес е сместена во Базиликата Свети Петар во Ватикан.
1789  Во Версај, Уставното собрание ја донесува Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот.
1883  Ерупција на вулканот Кракатау во Тихиот Океан. Како последица на ерупцијата и на создадениот цунами, загинале над 36.000 луѓе.
1922  Турската војска предводена од Мустафа Кемал Ататурк започнала офанзива против грчките сили кај Измир, која довела до целосна загуба на грчките територии во Мала Азија и иселување на околу 1 милион Грци од Турција.
1936  Постигната е спогодба за окончување на британската окупација на Египет, со исклучок на зоната на Суецкиот Канал.
1945  Во Битола бегалците од Егејска Македонија излегоа на протестен митинг со барање да престане теророт и прогонот на Македонците спроведуван од страна на грчките власти.
1972  Отворени се Дваесеттите олимписки игри во Минхен - Германија кои во историјата, останаа засенети поради нападот на припадниците на организацијата „Црн септември“ на олимпиското село и убиството на 11 израелски спортисти.
2005  Туркменистан ја напушта Заедницата на независни држави.
1743  Антоан Лавоазје — француски научник.
1896  Ванчо Михајлов — раководител на врховистичкото ВМРО.
1898  Пеги Гугенхајм — американска колекционерка на уметнички дела и мецена.
1910  Мајка Терезакатоличка калуѓерка, добитничка на Нобеловата награда за мир и светица.
1914  Фазил Хисни Дагларџа — турски поет.
1914  Хулио Кортазар — аргентински писател.
1928  Владимир Беара — југословенски фудбалски голман.
1944  Морин Такер — американска рок-музичарка, членка на групата „Велвет андерграунд“ (Velvet Underground).
1958  Зоран Вујовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1958  Златко Вујовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1960  Бренфорд Марсалис — американски џез-музичар.
1961  Фахрудин Омеровиќ — босански и југословенски фудбалски голман.
1967  Александар Ѓорѓевиќ — српски и југословенски кошаркар.
1985  Данило Вис — швајцарски велосипедист.
1986  Барт де Клерк — белгиски велосипедист.
1988  Кристина Њагу — романска ракометарка.
1989  Џејмс Харден — американски кошаркар.
1991  Арно Демар — француски велосипедист.
1992  Дејан Манасков — македонски ракометар.
1993  Марко Ливаја — хрватски фудбалер.
1850  Луј-Филипкрал на Франција.
1903  Александар Ростковски — руски дипломат.
1910  Вилијам Џејмс — американски психолог.
1944  Естреја Овадија - Мара — македонски народен херој.
1974  Чарлс Линберг — прв воздухопловец што прелетал преку Атлантикот.
1978  Хосе Мануел Морено — аргентински фудбалер.
1982  Тереза Ижевска — полска глумица.
2018  Нил Сајмон — американски драматург.


27 август настани родени починале
1944  Била формирана Петнаесеттата Поречка Бригада кај селото Брезница.
1945  По објавувањето на јапонската капитулација американските трупи почнаа да се истоваруваат на територијата на поразената Јапонија. Првите единици се истоварија на аеродромот Ачуга, а потоа флотата од 383 воени бродови во придружба на 1.300 авиони впловија во Токискиот Залив. Тоа беше првпат Јапонија да капитулира.
1770  Георг Вилхелм Фридрих Хегел — германски филозоф.
1870  Амадо Нерво — мексикански писател.
1871  Теодор Драјзер — американски писател.
1890  Мен Реј — американски фотограф.
1909  Лестер Јанг — американски џез-музичар.
1917  Жозуе Монтело — бразилски писател.
1939  Никола Пилиќ — хрватски и југословенски тенисер.
1940  Сони Шарок — американски џез-музичар.
1941  Сезарија Евора — јужноафриканска пејачка.
1965  Горан Василијевиќ— српски фудбалер.
1965  Матјаж Дебелак — словенечки и југословенски скијачки скокач.
1973  Дитмар Хаман — германски фудбалер и тренер.
1976  Карлос Моја — шпански тенисер.
1981  Максвел (фудбалер) — бразилски фудбалер.
1990  Александар Зотов — руски фудбалер.
1990  Тори Боуви — американска атлетичарка.
1990  Лук де Јонг — холандски фудбалер.
1997  Лукас Пакета — бразилски фудбалер.
1999  Миле Свилар — српски фудбалски голман.
1576  Тицијан Вечелииталијански сликар, основач на Венецијанската сликарска школа.
1914  Ојген Бем-Баверк — австриски економист.
1916  Петар Кочиќ — српски писател.
1950  Чезаре Павезеиталијански писател.
1960  Сима Пандуровиќ — српски поет.
1965  Ле Корбизје — швајцарско-француски архитект.
1967  Брајан Епстајн — англиски музички менаџер, познат со работата со „Битлси“.
1990  Стиви Реј Вон — американски гитарист.
1995  Кочо Тулевски — македонски општествено-политички работник.
2012  Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.


28 август настани родени починале празници
1929  Рударите од рудникот Лојане, кумановско, стапија во штрајк. Поради тоа овој ден е прогласен за Ден на рударите на Македонија.
1963  Пред околу 200.000 поддржувачи во Вашингтон Мартин Лутер Кинг го одржал познатиот говор за правата на црнците „Имам еден сон“.
1991  Во Скопје, во издание на НИП „Нова Македонија“, излезе првиот број на неделниот спортски магазин „Скок“.
1996  На православниот христијански празник Успение на Света Богородица во црквата „Света Богородица“ кај Берово, од громовите што удрија во масата 10-15 илјади луѓе, загинаа девет лица, а 40-мина беа повредени.
1996  Во Битола, на празникот Успение на Света Богородица проработи првото црковно радио на подрачјето на Преспанско-пелагониската епархија.
1749  Јохан Волфганг Гете — германски писател.
1796  Ирене-Жил Бјенеме — француски математичар.
1801  Антоан Огистен Курно — француски филозоф и математичар.
1851  Иван Тавчар — словенечки писател и политичар.
1917  Сотир Гулески — македонски писател.
1925  Аркадиј Стругацки — руски писател.
1936  Радомир Ивановиќ — српски и црногорски есеист.
1949  Светислав Пешиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1957  Виктор Христенко — руски политичар.
1960  Нона Караџова — бугарски политичар.
1960  Хулио Сезар Ромеро — парагвајски фудбалер.
1969  Џек Блек — американски глумец.
1977  Тодор Гечевски — македонски кошаркар.
1978  Мирко Енглих — германски борач.
1989  Јенс Дебишер — белгиски велосипедист.
1989  Сезар Азпиликуета — шпански фудбалер.
1990  Бојан Кркиќ — шпански фудбалер.
1968  Антон Панов — истакант македонски писател.
1987  Џон Хјустонамерикански филмски режисер.
1995  Михаел Енде — германски писател.
٭  Ден на рударите на Македонија.
٭  Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица), неработен ден за верниците од православната вероисповед во Република Македонија.


29 август настани родени починале
1189  Банот Кулин во својата Повелба ги дефинира границите на Босна помеѓу Сава, Дрина и Уна.
1289  Основана е Инквизицијата, суд на католичката црква за заштита на верата.
1521  Турците го освоиле денешен Белград.
1526  Турците под водство на Сулејман Величествениот ги победиле Чешко-Унгарско-Хрватските сили на Мохачко поле.
1541  Турците го освоиле Будим, денес дел од Будимпешта.
1782  Еден британски брод потона во близина на пристаништето Портсмут, во Велика Британија, и притоа се удавија повеќе од 1.000 патници и членови на екипажот.
1831  Мајкл Фарадеј ја открил електромагнетната индукција.
1842  Со склучувањето мир во Нанѓинг заврши Англо-кинеската војна. Со тој мир на Англичаните им се отворија кинеските пристаништа и им беа дадени големи трговски привилегии, па Кина, по замешувањето и на другите велесили сосема падна под влијание на западните држави.
1885  Готлиб Дајмлер го патентирал првиот мотоцикл.
1898  Основано е претпријатието „Гудјиар“.
1949  СССР го извршил првото тестирање на атомска бомба на полигон во Казахстан.
1995  НАТО ја започнал кампањата „Решителна сила“ против босанските Срби.
2005  Ураганот Катрина уништил поголем дел од крајбрежјето на САД во Мексиканскиот Залив од Луизијана до Флорида, убивајќи над 1.836 луѓе и предизвикувајќи штета од над 115 милијарди долари.
2011  Јошихико Нода е избран за премиер на Јапонија.
1632  Џон Лок — англиски филозоф.
1862  Морис Метерлинкбелгиски писател.
1915  Ингрид Бергман — шведска глумица.
1920  Јордан Леов — македонски писател.
1920  Чарли Паркер — американски џез-музичар.
1923  Ричард Атенборо — англиски глумец.
1936  Џон Мекејн — американски сенатор.
1938  Елиот Гулд — американски глумец.
1942  Гордана Куиќ — српска писателка.
1942  Стерлинг Морисон — американски рок-музичар, член на групата Велвет андерграунд.
1943  Артур Мекдоналд — канадски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1946  Боб Бимон — американски атлетичар, поранешен светски рекордер во скок во далечина.
1947  Џејмс Хант — британски автомобилист, светски првак во трките на „Формула 1“ во 1976 година.
1958  Мајкл Џексон — американски поп-музичар.
1958  Мик Харви — австралиски рок-музичар.
1959  Рамон Диас — аргентински фудбалер.
1963  Елизабет Фрејзер — шкотска рок-музичарка, членка на групата Кокто Твинс.
1963  Стив Кларк — шкотски фудбалер и тренер.
1973  Томас Тухел — германски фудбалер и тренер.
1980  Вилијам Леви — кубански глумец.
1981  Сергеј Рутенка - белоруски ракометар
1986  Андреј Амадор — костарикански велосипедист.
1987  Марко Подрашчанин — српски одбојкар.
1988  Агим Ибраими — македонски фудбалер.
1988  Бартош Курек — полски одбојкар.
1993  Матеуш Поњитка — полски кошаркар.
1996  Дориан Бабунски — македонски фудбалер.
1997  Ејнсли Мејтланд-Најлс — англиски фудбалер.
1298  Елеонорагрофица од Бар.
1847  Жорж Сорел — француски филозоф, основач на синдикализмот.
1938  Бела Кун — унгарски револуционер, водач на Советската унгарска република во 1919 година.
1982  Ингрид Бергман — шведска глумица.
1984  Цирил Боуда — чешки сликар.
2004  Иван Лацковиќ — хрватски сликар.


30 август настани родени починале
1721  Со склучувањето на Ништанскиот мир помеѓу Шведска и Русија по завршувањето на Северната војна (1700-1721 г.), Русија доби пространи територии на Балтикот од Финскиот до Ришкиот Залив со градовите Рига, Равела и Нарва.
1918  Во екот на офанзивата на здружените сили на внатрешната и на меѓународната контрареволуција против Советска Русија извршен е атентат врз Ленин за време на неговата посета на Михелсоновата фабрика. По атентатот советското водство донесе одлука за воведување на „црниот терор“ над контрареволуционерната буржоазија и на нејзините агенти.
1922  Силите на основачот на модерна Турција Кемал Ататурк однесоа решавачка победа над интернационалистичките западни сили. По тој повод овој датум се прославува како национален празник на Република Турција.
1990  Во селото Радишани, скопско, се поставени и осветени темелите на манастирот „Свети Наум Охридски“.
1994  Во Скопје е отворен Информативниот центар на Јапонија.
1489  Антонио Алегри Кореџоиталијански сликар.
1748  Жак-Луј Давид — француски сликар.
1811  Теофил Готје — француски писател, новинар и критичар.
1852  Јакоб Хенрик вант Хофхоландски хемичар - добитник на Нобеловата награда за хемија (1901).
1870  Александра — принцеза на Грција.
1907  Џон Мокли — американски физичар.
1924  Ката Лахтова — претседател на собранието на СРМ.
1924  Кени Дорхем — американски џез-музичар.
1931  Јован Ќирилов — српски театролог и писател.
1951  Беџет Пацоли — косовски политичар.
1953  Роберт Периш — американски кошаркар.
1958  Ана Политковска — руска новинарка.
1961  Елена Скриник — руски политичар.
1969  Владимир Југовиќ — српски фудбалер.
1969  Небојша Глоговац — српски глумец.
1971  Звонко Милојевиќ— српски фудбалер.
1972  Павел Недвед — чешки фудбалер.
1973  Атанас Ботев — македонски сликар.
1977  Константин Формичев — руски кану-спринтер.
1979  Хуан Игнасио Чела — аргентински тенисер.
1982  Енди Родик — американски тенисер.
1983  Симоне Пепе — италијански фудбалер.
1983  Енди Шмид — швајцарски ракометар.
1988  Ернест Гулбис — латвиски тенисер.
1989  Бебе Реџа — американска пејачка.
1990  Светослав Гоцев — бугарски одбојкар.
1993  Пако Алкасер — шпански фудбалер.
1181  Александар IIIримски папа.
1483  Луј XIкрал на Франција.
1533  Атахуалпа — последниот владател на големото царство на Инките.
1935  Анри Барбис — француски писател.
1940  Џозеф Џон Томсон — британски физичар.
1994  Линдзи Андерсон — британски режисер.
1995  Стерлинг Морисон — американски рок-музичар, член на групата „Велвет андерграунд“.
2006  Глен Форд — канадско-американски глумец.
2013  Шејмус Хини — ирски поет, нобеловец и добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
2022  Михаил Горбачовсоветски политичар.


31 август настани родени починале
1942  Втора светска војна: Започна Битката кај Алам ел-Халф, во Египет меѓу силите на Оската и британските сили. Командантот на германско-италијанската армија, генерал Ервин Ромел планираше да ја заобиколи и да ја уништи Осмата британска армија, потоа да ги пренесе комуникациите за Александрија и Каиро и да излезе на Суецкиот Канал. Тој обид му пропадна. Осмата британска армија под команда на генералот Монтгомери ги запре Германците и по Битката кај Алам ел Халф ги принуди на повлекување.
1957  Федерацијата на Малезија се здоби со независност.
1962  Тринидад и Тобаго стана независна држава во рамките на британскиот Комонвелт.
1983  Во голема сообраќајна несреќа на патот Куманово - Свети Николе загинале 9 лица, меѓу кои и македонската поп пејачка Сашка Петковска и три члена од балетската група Авона.
1992  Регистриран е Комитетот на Хелсиншкиот парламент во Македонија со седиште во Скопје.
1919  Амрита Притам — индиска писателка.
1928  Џејмс Кобурн — американски глумец.
1937  Васко Ташковски — македонски сликар.
1945  Ван Морисон — северноирски рок-музичар.
1949  Ричард Гир — американски глумец.
1955  Едвин Мозес — американски атлетичар.
1970  Никола Груевскипремиер на Македонија.
1975  Сара Рамирес — мексиканско-американска глумица.
1982  Пепе Рејна — шпански фудбалски голман.
1984  Мати Брешел — дански велосипедист.
1984  Тед Лигети — американски скијач.
1988  Давид Оспина — колумбиски фудбалски голман.
1989  Салваторе Пучо — италијански велосипедист.
1991  Морено Хофланд — холандски велосипедист.
1992  Николас Таљафико — аргентински фудбалер.
1993  Пабло Мари — шпански фудбалер.
1997  Дика Мем — француски ракометар.
1999  Миомир Кецмановиќ — српски тенисер.
577  Јован III Схоластик — цариградски патријарх.
1795  Франсоа-Андре Даникан Филидор — француски шахист.
1867  Шарл Бодлер — француски поет.
1930  Владан Ѓорѓевиќ — српски лекар.
1941  Марина Цветаева — руска поетеса.
1963  Жорж Брак — француски сликар.
1973  Џон Форд — американски филмски режисер.
1983  Сашка Петковска - Липша — македонска пејачка на поп-музика.
1986  Хенри Мур — британски вајар.
1997  Дијана — Принцеза од Велс.
2002  Лајонел Хемптон — американски џез-музичар.