Сашка Петковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сашка Петковска - Липша

Сашка Петковска - Липша ( 1951, Битола - Светиниколско, 31 август 1983) била популарна македонска и југословенска пејачка.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Петковска имала добиено неколку награди на Скопскиот фестивал и на фестивалите во поранешна Југославија: "Белградска пролет", "Опатија", "Вашиот шлагер на сезоната". Нејзини најпознати песни се „Бакни ме“, „Чао, Адио“, „Грижа“. Таа била и член на познатата група „Македонија“. Загинала во сообраќајна несреќа на 31 август 1983 година, патувајќи на концерт во Свети Николе. Во нејзина чест одреден период, детскиот битолски фестивал за деца Си-До доделувал награда со нејзиното име, а додека во 2010 година по повод 27 години од нејзината трагична смрт организиран бил концерт под името „Незаборав“.[2]

Фестивали[уреди | уреди извор]

 • 1970. Вашиот шлагер на сезоната, Сарајево - Доцна е за двајца
 • 1970. Омладина, Суботица - Еден пораз не е крај
 • 1970. Опатија - Срећна сум што живеам
 • 1970. Скопје - Никогаш, никогаш
 • 1971. Златни орфеј - Остани
 • 1971. Белградска пролет - Толико љубави
 • 1971. Сплит - Има у теби нешто
 • 1972. Скопје - Граде мој
 • 1977. Скопје - Есенска роза (со групата „Македонија“)
 • 1978. Вашиот шлагер на сезоната, Сарајево - Има једна дјевојка (со групата „Македонија“)
 • 1978. Скопје - Ѕма, Ѕма, Ѕм (со групата „Македонија“)
 • 1979. Белградска пролет - Цео је свет, велики цвет (со групата „Македонија“)
 • 1979. Опатија - Око моје зелено (со групата „Македонија“)
 • 1980. Опатија - Зимска елегија
 • 1983. Опатија - Минува како река

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дел од дискографијата (од YouTube)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Павловски, Јован (2006). Ми-Анова енциклопедија: М-П. Книгоиздателство МИ-АН. ISBN 9989613915.
 2. "Концерт посветен на Сашка Петковска во Битола". Журнал. 23 Август 2010. Посетено на 2010-08-24. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)