Вонсончева планета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уметничка претстава за вонсончева планета (гасовит џин)

Вонсончева планета (егзопланета или екстрасоларна планета) — планета надвор од нашиот Сончев Систем, која кружи околу некоја ѕвезда. До 1 ноември 2022 откриена е вкупно 5.246 вонсончева планета.[1] Најголемиот дел од нив се откриени преку набљудување на брзината на ѕвездите и некои други посредни методи, а не преку непосредно набљудување. Повеќето откриени вонсончеви планети се огромни гасовити џинови, налик на Јупитер. Скорешните откритија на многу помали светови укажуваат на тоа дека не толку сјајните карпести планети се побројни од гасовитите џинови.[2]

Најблиската вонсончева планета до Земјата е Алфа Кентаур Bb откриена во 2012 г. Најмалата досега откриена е Кеплер-37b во соѕвездието Лира и е малку поголема од Месечината.

Списоци[уреди | уреди извор]

Класификации[уреди | уреди извор]

Системи[уреди | уреди извор]

Населеност[уреди | уреди извор]

Студии[уреди | уреди извор]

Астрономи[уреди | уреди извор]

Опсерватории[уреди | уреди извор]

Мисии[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Confirmed Planets - NASA Exoplanet Archive“. Архивирано од изворникот на 2012-12-12. Посетено на 2014-04-19.
  2. Д-р Сара Сигер (28 мај 2008). „Карпестите планети се побројни од гасовитите џинови“. MSN. Архивирано од изворникот на 2008-12-19. Посетено на 28 мај 2008. Недостасува |author1= (help) (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Истражувачки проекти