Филипо Инзаги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филипо Инзаги
Filippo Inzaghi 2011.jpg
Лични податоци
Полно име Филипо Инзаги
Роден на 9 август 1973 (1973-08-09) (45 г.)
Роден во Пјаченца, Италија
Висина  м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Венеција (тренер)
Број 9
Младинска кариера
ФК Пјаченца
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991–1995 ФК Пјаченца 39 (15)
1992–1993Албинолефе (п) 21 (13)
1993–1994Верона (п) 36 (13)
1995–1996 ФК Парма 15 (2)
1996–1997 ФК Аталанта 33 (24)
1997–2001 ФК Јувентус 122 (58)
2001–2012 ФК Милан 202 (73)
Вкупно 466 (197)
Репрезентација
1993–1996 Италија U-21 14 (3)
1997–2007 Италија 57 (25[1])
Раководител на екипите
2013–2014 ФК Милан Примавера
2014–2015 ФК Милан
2016– ФК Венеција
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Филипо "Пипо" Инзаги, Ufficiale OMRI (Italian pronunciation: [fiˈlippo inˈtsaːɡi];[2] роден 9 август 1973 година) е поранешен италијански професионален фудбалер и тренер. Тој е моментално тренер на Венеција.

Инзаги настапуваше на позицијата напаѓач за неколку италијански клубови, а најмногу време во својата кариера помина во Јувентус и Милан, со кој освои две титули во Лигата на шапионите во (2003 и 2007), и три скудета во Серија А, едно со Јувентус во 1998 година и две со Милан во 2004 и 2011 година.Тој е еден од најплодните напаѓачи на сите времиња, и на петтото место во Италија, со 313 постигнати голови во официјалните натпревари. Тој во моментов е четврти голгетер на УЕФА евиденција на клупско натпреварување и статистика со постигнати 70 гола, веднаш зад Раул Гонзалес, Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Тој е, исто така, врвен меѓународен стрелец на Милан во историјата на клубот со 43 голови. Исто така го држи рекордот со најмногу хет-трика во Серија А 10.

На репрезентативно ниво, Инзаги забележа 57 настапи за националниот тим на Италија во периодот меѓу 1997 и 2007 година, постигнувајќи 25 гола. Тој ја претставуваше својата земја на три Светски првенства, и во 2006 година на ФИФА Светско Првенство во Германија тој го освои златниот медал. Исто така тој учествуваше и на УЕФА Еуро 2000, каде што го освои второто место на турнирот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FIFA International 'A' match only
  2. See inzago во Dizionario italiano multimediale e multilingue d'ortografia e di pronunzia.Неговото презеиме често си толкува како[inˈdzaːɡi].

Надворешни врски[уреди | уреди извор]