Кракатау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Географија[уреди | уреди извор]

Кракатау(Krakatau) е вулкански остров во центарот на Сундскиот Проток меѓу Јава и Суматра во Индонезија.

Ерупции[уреди | уреди извор]

Неговата ерупција во 1883 год. била една од најкатастрофалните во историјата. Експлозиите од ерупцијата се слушнале дури до Австралија, Јапонија и до Филипините, а големи количества пепел паднале на подрачја со површина од 800.000 km2. Исто така, како резултат на ерупцијата, настанал цунами со височина од 36 метри, кој усмрти 36.000 луѓе на Јава и на Суматра. Повторно имало ерупции во 1927 и 2009 год. и сѐ уште важи за активен вулкан.

Сателитски поглед на Кракатау, 18 мај 1992 год.