Папагаловидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Папагали
Период: ран еоцен[1] – денес
Ara ararauna Luc Viatour.jpg
Сино-жолта ара во лет
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Инфракласа: Нововилични
Надред: Нови птици
Ред: Папагали
Wagler, 1830
Натфамилии

какадуа (Cacatuoidea)
вистински папагали (Psittacoidea)
новозеландски папагали (Strigopoidea)

Распространетост на папагалите, сите видови (црвено)

Папагаловидни (науч. Psittaciformes) — ред на птици од јужните краишта на светот. Постојат околу 360 видови папагали. Меѓу нив спаѓаат: ара-папагалите, какадуата, нимфите, малите долгоопашести папагали (тигрици). Ги има во голем број во сите тропски и суптропски подрачја на двете полутопки, особено во тамошните шуми. Големината им се движи од 10 см (папагал тигрица) до 0,8 м (ара). Тешки се од 10 до 850 гр. Животниот век им се движи од десетина (папагал-тигрица) до 80 години (ара). По спарувањето, арата, тигрицата и другите папагали остануваат со својот партнер до крајот на животот. Женката несе од 2 до 8 јајца, зависно од видот, најчесто во дупка во некое дрво или каде било во природата. Квачењето трае од 18 до 30 дена, во зависност од видот.

Групата е дели на три потфамилии: какадуа (Cacatuoidea), вистински папагали (Psittacoidea) и новозеландски папагали (Strigopoidea).

Папагалите како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Waterhouse, David M. (2006). „Parrots in a nutshell: The fossil record of Psittaciformes (Aves)“. Historical Biology. 18 (2): 223–234. doi:10.1080/08912960600641224.
  2. Езоп, Басне (по Доситеју Обрадовићу). Београд: Просвета, 1963, стр. 95.
  3. Магор, Каталог 2015. Скопје, 2015, стр. 10.