Сино-жолта ара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сино-жолта ара
Пар на сино-жолти ари
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Папагаловидни
Семејство: Папагали
Род: Ара
Вид: Сино-жолта ара
Научен назив
Ara ararauna
(Линеј, 1758)
  Распределеност
Синоними

Psittacus ararauna Линеј, 1758

Сино-жолта ара или сино-жолт макао (латински: Ara ararauna) ― вид на папагал, исто така познат и како сино-златна ара.[2] Нивното најчесто живеалиште е шумата (посебно варзеа, но и на отворените делови на непоплавените шуми) и тропските шуми во Јужна Америка со Тринидад и Венецуела јужно до Бразил, Боливија и Парагвај. Таа едвај се протега во Средна Америка, каде што е ограничена на Панама.

Таксономија[уреди | уреди извор]

Сино-жолтата ара (Ara ararauna, Линеј, 1758)[3] е припадник на родот ара (Ласепед, 1799), еден од шесте рода на ари од Средна и Јужна Америка.[4]

Распределеност и живеалиште[уреди | уреди извор]

Женка во Зоо Скопје.

Овој вид се појавува во Колумбија, Венецуела, Перу, Бразил, Боливија, Еквадор и Парагвај. Опсегот малку се протега во Средна Америка, каде што е ограничен во Панама. Иако биле скоро истребени во Тринидад поради човечка активност во текот на 1970-тите, неодамнешната програма за повторно воведување се покажала како успешна. Помеѓу 1999 и 2003 година, диво-фатени сино-жолти ари биле преместени од Гвајана во Тринидад, во обид повторно да се воспостават видови во заштитено подрачје околу мочуриштето Нарива;[5] и покрај тоа, МСЗП сè уште ги наведува како истребени од земјата. Мало население за размножување кое потекува од доведени птици, се наоѓа во Порторико,[1] а друго е населена во округот Мајами-Дејд, Флорида, од средината на 1980-тите.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 BirdLife International (2012). Ara ararauna. Црвен список на загрозени видови. 2012. Посетено на 24 април 2021.
  2. „Blue and Gold Macaws“. The Spruce. Patricia Sund. Посетено на 19 October 2017.
  3. „Blue and Gold Macaws“. The Spruce. Patricia Sund. Посетено на 19 October 2017.
  4. „World Birds Taxonomic List“. Zoonomen. Посетено на 24 април 2021.
  5. Plair, B.L., Lal, M., Ramadhar, A., and Ramsubage, S. 2013. Status of Blue-and-yellow Macaws Ara ararauna Reintroduced to the Nariva Swamp, Trinidad and Tobago. Living World, Journal of The Trinidad and Tobago Field Naturalists’ Club, 2013, 19-28.
  6. Krishnan, Karunya. "Macaws on campus 'awesome' but noisy." The Miami Hurricane. 2009.

Книжевност[уреди | уреди извор]

Јајце во Музејот Тулуз.
  • Doane, Bonnie Munro & Qualkinbush, Thomas (1994): My parrot, my friend : an owner's guide to parrot behavior. Howell Book House, New York. ISBN 0-87605-970-1
  • Hilty, Steven L. (2003): Birds of Venezuela. Christopher Helm, London. ISBN 0-7136-6418-5
  • Forshaw, J.M. Parrots of the World. New Jersey. T.F.H. Publications Inc. 1978. ISBN 0-87666-959-3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]