Прејди на содржината

Тоба (езеро)

Координати: 2°41′04″N 98°52′32″E / 2.6845° СГШ; 98.8756° ИГД / 2.6845; 98.8756
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоба
Поглед кон езерото од вселената
ПодрачјеСеверна Индонезија, Индонезија
Координати2°41′04″N 98°52′32″E / 2.6845° СГШ; 98.8756° ИГД / 2.6845; 98.8756
ВидВулканско/Тектонско езеро
Главни истециАсахан
Сливни земјиИндонезија
Најг. должина100 км км
Најг. ширина30 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1.130 км2 км2
Најг. длабочина505 м м
Зафатнина240 км3 км3
Надм. височина905 м м
ОстровиСамосир

Езерото Тоба (индонезијски: Danau Toba, англиски: Lake Toba, француски: Lac Toba), долго 100 км и со ширина до 30 километри. Езерото има вулканско потекло на островот Суматра во Индонезија. Со површина од 1,103 км2 и длабочина од 505 m, ова езеро е најголемо вулканско езеро на светот.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]