Лапил

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лапили)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лапили во Килауеа

Лапил — термин за класификација тефрата, кој претставува материјал кој се исфрла во воздухот за време на вулканска ерупција или за време на некои метеоритски удари[1] . Лапил на латински значи значи „мали камења“.

По дефиниција лапилите се движат од 2 до 64 мм во дијаметар[2]. Пирокластичната честичка поголема од 64 мм во дијаметар е позната како вулканска бомба кога се топи, или вулкански блок кога е цврста. Пирокластичниот материјал со честички помали од 2 мм во дијаметар се познати како вулкански пепел[3][4].

Лапилите се многу честа форма на вулкански карпи, типични за риолитски, андезитски и дацитни пирокластични ерупции, каде што дебели слоеви на лапили можат да се депонираат за време на ерупција. Повеќето лапили се формираат преку акумулација и заварување на полустопена лапил во познат како туф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bron, K.A. (2010). „Accretionary and melt impactoclasts from the Tookoonooka impact event, Australia“. Reimold W.U. & Gibson R.L.. Large Meteorite Impacts and Planetary Evolution IV. Special Paper. 465. The Geological Society of America. стр. 222. ISBN 978-0-8137-2465-2. https://books.google.com/books?id=YB6Xw6rYwksC&pg=PA222&dq=accretionary+lapilli+meteorite+impact+events#v=onepage&q=accretionary%20lapilli%20meteorite%20impact%20events&f=false. посет. 22 мај 2011 г. 
  2. Fisher, R. V. (1961 г). Proposed classification of volcaniclastic sediments and rocks. „Geological Society of America Bulletin“ том  72 (9): 1409–1414. doi:10.1130/0016-7606(1961)72[1409:PCOVSA]2.0.CO;2. 
  3. VHP Photo Glossary: Laplli in USGS Photo Glossary of volcano terms]
  4. How Volcanoes Work

Надворешни врски[уреди | уреди извор]