Мајон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мајон
Mayon
Pyroclastic flows at Mayon Volcano.jpg
Епупцијата на вулканот на 23 септември 1984 година
Висина 2,463 metres (8,081 ft)
Местоположба Албај, Филипини Филипини
Координати 13°15′24″ СГШ 123°41′06″ ИГД / 
Последна ерупција 2010[1]

Координати: 13°15′24″ СГШ 123°41′06″ ИГД / 

Мајон (тагалог: Mayon Volcano) е вулкан и планина во провинцијата Албај, во Бикол Регионот, на островот Лузон, на Филипините. Вулканот е номиниран како едно од новите 7 светски чуда.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Мајон во 1926 година